Shtatë këshilla për heqjen e gurëve në bajame (mbeturinat e vogla në pjesën e pasme të fytit)

Gurët e bajameve janë mbeturinat e vogla që normalisht gjenden në pjesën e pasme të fytit. Shpesh janë pa simptoma, por shkaktojnë edhe vështirësi të vogla siç janë gëlltitja e dhimbshme, bajamet e kuqe të përflakura dhe fryma e keqe.

Ky artikull nga Bright Side na tregon disa mënyra se si të shpëtojmë nga gurët në bajame.

1. Heqja e gurëve nga bajamet duke përdorur kunja për veshët

1. Ju duhen këto sende

-Një pasqyrë

-Një furçë dhëmbësh

-Një elektrik dore

-Uji i rrjedhshëm

2. Hapni gojën para pasqyrës dhe ndizni elektrikun e dorës poshtë fytit tuaj. Kjo do ju ndihmojë të shihni gurët në bajamet.

3. Ngjitni gjuhën tuaj dhe thoni, “Ahh!” për të forcuar muskujt në pjesën e prapme të fytit. Kjo do ju ndihmojë të shtyni bajamet përpara për t’i parë ato më mirë.

4. Hidhni pak ujë mbi pambukun për ta bërë atë më të butë dhe më pak irrituese për fytin tuaj. Shmangni vendosjen e tij në banak për të parandaluar ndotjen.

5. Çojeni pambukun në gurët e bajameve dhe rrotullojeni derisa t’i keni mbledhur. Pastaj butësisht tërhiqeni atë nga goja juaj.

6. Duhet ta bëni lehtësisht sepse mund të përballeni me gjakderdhje. Sidoqoftë, ndonjëherë edhe pak gjakderdhja është normale por duhet të keni kujdes që ta minimizoni atë. Mos harroni plagët mund të infektohen nga të njëjtat baktere që shkaktuan gurët.

7. Shpëlajeni gojën me ujë për t’u siguruar që të keni hequr të gjithë gurët, veçanërisht nëse pështymën tuaj ndjeheni pak ngjitës. Thjesht pini ujë për ta holluar atë.

2. Përdorimi i një sprajti oral

Ju mund ta përdorni sprajtin oral për të hequr gurët nga zgavrat e tyre. Para se ta blini interesohuni nëse nuk është shumë i fortë dhe nëse ju krijon ndonjë shqetësim, shmangni përdorimin e tij menjëherë.

Vendoseni sprajtin brenda gojës tuaj pa prekur gurin dhe spërkatini gurët e bajameve butësisht dhe më pas shpëlajeni gojën me ujë.

3. Gargarë për të hequr dhe parandaluar gurët

Nëse bëni gargare çdo herë pas ngrënies së bukës është gjithashtu një këshillë e shkëlqyeshme pasi gurët e bajamet shpesh formohen nga ushqimi i mbetur që mbërthehen në hapësirat e ndryshme.

Rekomandohet të bëni gargare me shpëlarës dhëmbësh pa alkool. Gargarja jo vetëm që do të përmirësojë shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, por gjithashtu do të ndihmojë në shpërndarjen e çdo pjese të vogël të ushqimit.

Gjithashtu edhe përzierja e ujit të ngrohtë dhe kripës është shumë e mirë për gargarë pasi zhvendos copat e ushqimit nga kraterat e bajamet. Ju duhet të përzieni një lugë çaji kripë në një gotë me ujë.

Pastaj bëni gargare me kokën tuaj mbrapa. Uji i kripës tenton të qetësojë çdo shqetësim të shkaktuar nga bajamet.

Ju gjithashtu mund të bëni gargare me ujë të oksigjenuar pasi përmban dioksid klor dhe komponime natyrale të zinkut që ndihmojnë në pengimin e rritjes së baktereve për shkak të pranisë së oksigjenit.

Sidoqoftë, larjet e gojës me oksigjen janë shumë të forta, kështu që ato duhet të përdoren vetëm një ose dy herë në javë.

4. Gargara me uthull molle

Uthull ka tendencë të heqë gurët e bajameve për shkak të përmbajtjes së tij acidike. Përzieni pak uthull molle në filxhan me ujë të ngrohtë dhe bëni gargare. Provoni ta bëni këtë 3 herë në ditë pasi mund të ndihmojë në heqjen e gurëve sa më shpejt.

Vlen të përmendet se ekzistojnë rreziqe për përdorimin e uthullës se mollës e cila mund të shkaktojë mundësinë e problemeve të tretjes dhe prishjen e dhëmbëve.

5. Duke përdorur një furçë dhëmbësh të thjeshtë

Përdorni pjesën e prapme të një furçe dhëmbësh (e cila është edhe ana e sheshtë) dhe përpiqu me kujdes të gjesh depozitat e ngurtësuara. Më pas shpëlani gojën më uje dhe kripë duke bërë gargare për të parandaluar ndonjë infeksion të mëtejshëm bakterial.

Gargarë me pak ujë të kripur më pas për të parandaluar ndonjë infeksion të mëtejshëm bakterial.

6. Hani kos

Kosi është gjithashtu një antidot i mirë për parandalimin e gurëve në bajamet sepse përmban laktobacillus acidophilus dhe probiotikë të tjerë të dobishëm që gjithësecili ka përfitime unike shëndetësore.

Probiotikët ndihmojnë për të hequr qafe bakteret që shkaktojnë gurët në bajamet.

7. Konsumoni karrota

Karrotat ndihmojnë në rritjen e pështymës, gjithashtu ndihmojnë në zvogëlimin dhe eliminimin e gurëve në bajamet.

Share With:380 Views