Si mund të shpëtoj nga hemorroidet gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes?

Është e zakonshme të vuash nga hemorroidet gjatë shtatzënisë.

Kjo gjendje shpesh shfaqet gjatë tremujorit të tretë të shtatzënisë dhe deri në muajin e parë pas lindjes, shkruan Health News përcjell Gazeta Shneta.

Lajmi i mirë është se ka mënyra për të lehtësuar simptomat e hemorroideve dhe me shumë mundësi ato do të largohen pas lindjes pasi trupi juaj të kthehet në gjendjen e tij para shtatzënisë.

Hemorroidet janë vena të përflakur rreth anusit që janë të irrituar dhe të fryrë.

Rreth 15 deri në 41% e grave shtatzëna ka të ngjarë të kenë këtë gjendje.

Mënyrat për të hequr qafe hemorroidet

Është e kuptueshme që gratë shtatzëna të pyesin se si të shpëtojnë nga hemorroidet gjatë shtatzënisë.

Kjo gjendje mund të jetë mjaft shqetësuese dhe ka disa taktika që mund të provoni për të menaxhuar hemorroidet në mënyrë të sigurtë në shtëpi pa kirurgji.

Rritni marrjen e fibrave dhe ujit

Fibrat dhe uji janë thelbësore për të mbajtur jashtëqitjen e butë dhe do të ndihmojnë që sistemi i jashtëqitjes të rrjedhë lehtë. Kur keni jashtëqitje të butë, është më e lehtë të kalon nëpër zorrët dhe ju ndihmon të parandaloni tendosjen dhe rritjen e presionit rreth anusit.

Provoni një banjë të ngrohtë

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në rritjen e rrjedhjes së gjakut në zonën rreth anusit, duke ndihmuar në shërimin.

Duke përdorur këtë metodë, sigurohuni që uji të mos jetë shumë i nxehtë dhe të ketë vetëm disa centimetra ujë.

Zbutës jashtëqitjesh dhe peceta medicinale

Flisni me mjekun tuaj përpara se të filloni ndonjë mjekim, qoftë edhe të llojit që vendosni në lëkurën tuaj.

Për të shmangur tendosjen dhe për të parandaluar kapsllëkun, mund t’ju duhet të shtoni një zbutës jashtëqitjeje në regjimin tuaj.

Ju gjithashtu mund të përdorni peceta medicinale për të ndihmuar në zbutjen e çdo kruarje që mund të përjetoni.

Pako akulli për kontrollin e simptomave

Provoni të përdorni pako akulli për të ndihmuar në zbutjen e dhimbjes.

Akulli mund të ndihmojë gjithashtu për të kontrolluar çdo ënjtje që mund të përjetoni. Ka pako të ndryshme që mund t’i blini online për këtë arsye.

Trajtimi kirurgjik

Ka opsione kirurgjikale në dispozicion. Hemorroidet që shkaktojnë probleme të rënda ose gjakderdhje mund të kërkojnë kirurgji pasi të jenë shteruar të gjitha metodat e tjera.

Çfarë i shkakton hemorroidet gjatë shtatzënisë?

Pse gratë shtatzëna janë kaq të prirura për të zhvilluar këtë gjendje?

Gjatë shtatzënisë, trupi i një gruaje është fjalë për fjalë nën një presion të madh.

Nëna e ardhshme tani ka vëllim shtesë gjaku për t’u kujdesur për fetusin. Kjo rritje e vëllimit të gjakut bën që venat të bëhen të mëdha në zona të shumta të trupit, duke përfshirë anusin.

Mitra po rritet dhe zgjerohet në barkun e gruas. Ky zgjerim do të shkaktojë gjithashtu një rritje të presionit në zonën perianale.

Kapsllëku mund të pritet gjatë shtatzënisë për shkak të hormoneve dhe uterusit gjithnjë në rritje.

Nëse keni kapsllëk, atëherë ka shumë të ngjarë të sforcoheni për të bërë jashtëqitje. Tensioni për të bërë jashtëqitje do të rrisë presionin rreth anusit tuaj, duke rritur rrezikun e hemorroideve ose madhësisë së tyre.

Shmangni hemorroidet gjatë shtatzënisë

Mund të përpiqeni të shmangni marrjen e hemorroideve gjatë shtatzënisë nëse mendoni se çfarë i shkakton ato në radhë të parë. Bëni gjëra që do të ndalojnë ose e kthejnë presionin e rritur në zonën perianale.

Këshilla për të shmangur hemorroidet e shtatzënisë:

– Pini të paktën 1.5 litra ujë në ditë.

– Hani një dietë të pasur me fibra.

– Hani drithëra të plota.

– Provoni të hani kumbulla të thata.

Share With:
Translate »
70 Views