Simptoma të çuditshme por normale të shtatzënisë që mund të mos i keni pritur

Këtu janë disa nga simptoma më të çuditshme, por normale të shtatzënisë që mund të mos i dini.

Gaz dhe gromësirë

Ndërsa fëmija juaj rritet, hapësira bëhet e ngushtë në zonën e barkut.

“Zorrët tuaja bëhen të mbushura plotë dhe tretja juaj mund të bëhet më e çrregullt, duke ju lënë me gazra dhe të fryrë,” thotë Sheri Bayles, eksperte e lindjes së fëmijëve me qendër në Nju Jork për burimin Parents, transmeton Gazeta Shneta.

Plus, mund të hani ndryshe tani që jeni shtatzënë, gjë që mund të ndikojë gjithashtu në tretjen e ushqimit.

Kapsllëk

Ndiheni sikur po kaloni shumë kohë në banjë? Nuk je vetem.

Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG), shumica e grave shtatzëna kanë kapsllëk në një moment gjatë shtatzënisë.

Menjëherë pas ngjizjes, hormonet e rritura të shtatzënisë ngadalësojnë traktin tuaj tretës në një zvarritje (kjo lejon që më shumë lëndë ushqyese të përthithen dhe t’i kalojnë fëmijës tuaj), gjë që mund të prishë tretjen tuaj që në javën e tetë.

Vizioni i paqartë

Ju mund të mendoni se keni nevojë për size por problemet e shikimit gjatë shtatzënisë janë një tjetër efekt anësor i mbajtjes së lëngjeve.

“Kur jeni shtatzënë, ju fryheni gjithandej dhe kjo mund të ndikojë në sytë tuaj,” thotë Dr. Christine Greves, gjinekologe në Spitalin Winnie Palmer për Gra dhe Bebe, në Orlando.

Lentet tuaja dhe kornea mund të bëhen më të trasha dhe presioni i kokërdhokut të syve mund të ndryshojë.

Thithat dhe gjinjtë që kruhen

Siç e keni vënë re me siguri, gjoksi dhe thithkat tuaja po bëhen shumë të mëdha në përgatitje për ushqyerjen me gji.

Duke filluar në shtatzëninë e hershme, ndërsa gjoksi rritet, lëkura e ndjeshme në këtë zonë shtrihet, gjë që mund të shkaktojë kruarje të vazhdueshme të thithkave dhe gjinjve.

Rrjedhje e urinës

“Kur jeni duke pritur një fëmijë, disa hormone sinjalizojnë muskujt tuaj të legenit për t’u çlodhur, në mënyrë që të mund të lindni përfundimisht fëmijën tuaj”, shpjegon Dr. Greenfield.

Kjo ju bën më të prirur ndaj rrjedhjeve të vogla – të njohura si mosmbajtje urinare – gjatë teshtitjes ose qeshjes.

Për më tepër, gjatë tremujorit të dytë, foshnja juaj në rritje fillon të ushtrojë presion mbi fshikëzën tuaj, e cila ndodhet pikërisht përpara mitrës tuaj.

Rrjedhja e hundës

“Bëhuni gati për mbingarkesë, hundë të përgjakshme dhe gërhitje. Pse?

Pjesa e brendshme e mukozës së hundës gjithashtu fryhet, falë hormoneve,” thotë Dr. Laura Dean, gjinekologe në Stillwater, Minesota.

“Ajo ënjtje zvogëlon zonën për qarkullimin e ajrit. Hunda juaj gjithashtu mund të përkeqësohet nga thatësia, e cila është më e rëndë në dimër.”

Share With:
Translate »
14 Views