12 super ushqimet që duhet patjetër t’i konsumoni gjatë shtatzënisë

Një dietë e shëndetshme është gjithmonë e rëndësishme, por është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë.

Nëse jeni shtatzënë ose planifikoni një shtatëzani, konsumimi i vlerave ushqyese do të ndihmojë fëmijën tuaj të zhvillohet dhe të rritet. Ushqimi i shëndetshëm gjatë shtatzënisë është një nga gjërat më të mira që një nënë mund të bëjë për veten dhe fëmijën e saj.

Ushqimi që hani dhe shtesat që merrni janë burimi i vetëm i të ushqyerit të fëmijës suaj. Ushqimi i mirë nxit rritjen dhe zhvillimin e fëmijës suaj.

Këto janë 12 ushqimet që duhet t’i hani gjatë shtatzënisë:

Brokoli dhe lulelakër: Brokoli është i pasur me vitamina A dhe C, të dyja kanë veti antioksiduese që parandalojnë kancerin. Brokoli gjithashtu përmban kalcium dhe acid folik, duke e bërë atë ushqimin e përsosur të shtatzënisë.

Boronica: Shumë e pasur me antioksidantë të rëndësishëm gjatë shtatzënisë, sepse zvogëlojnë stresin oksidativ.

Hurmat dhe kumbullat: Të dyja janë shumë të pasura me fibra që ndihmojnë eliminimin e mbeturinave përmes sistemit të tretjes. Një marrje më e lartë e fibrave mund të ndihmojë në parandalimin e intolerancës së glukozës që mund të çojë në diabetin gestacion.

Share With:
Translate »
738 Views