17-vjeçari dënohet me burgim të përjetshëm, po planifikonte sulm terrorist në koncertin e Justin Bieber

Ai planifikoi një sulm të frymëzuar nga ISIS për në koncertin e këngëtarit të famshëm Justin Bieber por që u arrestua në kohë.

17 vjeçari Lloyd Gunton nga një periferi e Uellsit Jugor ka marrë sot dënimin “burgim të përjetshëm”, shkruan BBC.

Gunton, u arrestua në shtëpinë e tij qershorin e kaluar, pas kërkimeve të gjata për detajet e sigurisë të koncertit i cili do të zhvillohej 13 milje larg stadiumit të Principalit të Cardiffit.

17 vjeçari, i cili nuk u konvertua në Islam dhe vuan nga një çrregullim i spektrit të autizmit, fshehu një çekiç dhe thikë në çantën e tij të shkollës dhe shkroi një letër martirizimi pasi u radikalizua në internet.

Ai u rrit në një familje të krishterë dhe jetoi me babanë e tij Ross, 49 vjeç, dhe nëna Gelda, 56 vjeç, në shtëpinë e tyre në luginat e Uellsit.

Gunton u burgos me një mandat minimal prej 11 vjetësh. Një gjyqtar mori hapin e emërtimit të tij, pavarësisht nga mosha e tij.

Share With:
Translate »
661 Views