36-vjeçarja lind e vetme në oborr fëmijën e gjashtë

Mamaja që lindi në një pyll sjell në jetë fëmijën e gjashtë pa mami dhe pa qetësues dhimbjesh në në kopshtin e saj, ndërkohë që 1.4 milion njerëz e shihnin, duke përfshirë edhe fëmijët e saj

Një nënë me shumë fëmijë, tregoi se më shumë se 1.4 milion njerëz e panë lindjen e djalit të saj , pasi e lindi në kopshtin e saj të pasmë dhe më pas ngarkoi pamjet në YouTube.

Sarah Schmid, 36 vjeç, ka lindur të gjashtë fëmijët e saj: Johanna, 11, Jonathon, 10, Emanuel, tetë, Elisabeth, gjashtë, Konstantin, tre, dhe, Kiran, një, jashtë spitalit.

Ajo u frymëzua për të adoptuar “birthing free”, kur lindni jashtë pa asnjë ndihmë mjekësore.

“Kam studiuar mjekësinë për t’u bërë doktor, edhe pse tani jam një mami me kohë të plotë”, shpjegoi Sara, e martuar me Timin, 41 vjeç.

“Atje pashë njerëz që lindën në spital dhe mendova,” Nuk mund ta bëj këtë. Nuk është zbutës. ‘

“Më bëri të kuptoj se kam dashur të lind pa ndërhyrje”.

Pasi e mori në shtëpi Johannan në shtator të vitit 2006, me ndihmën e një mamie por jo qetësues për lehtësimin e  dhimbjejeve, për Jonathonin e saj të dytë, ajo vendosi të heqë dorë nga ndonjë ndihmë mjekësore.

“Nuk më pëlqen të kisha një mami dhe lindja ishte e gjatë dhe e dhimbshme. Isha në punë për 15 orë”, tha ajo.

“Kështu që unë bëra shumë për të lexuar rreth lindjes. U përpoqa të mësoja gjithçka për lindjen që mendova se duhet ta dija. ”

Në kohën kur ajo ishte shtatzënë me Jonathon, ajo ishte një ekspert i fëmijës dhe u ndje e përgatitur në mënyrë të përkryer për ardhjen e tij, në një pyll në Suedi, ku jetonte.

Ajo ishte vetëm në korrik 2008, kur lindi fëmijën pas katër orësh  dhe Tim mbërriti më pas për të bërë fotografi.

Sarah, e cila jeton në Francë, por është nga Halle, Gjermani, ka thënë: “Unë mund të relaksohem më mirë jashtë dyerve të spitalit, në natyrë. Unë mund të shikoj qiellin, të ndjej barin nën këmbët e mia dhe të përqendrohem.

“Kjo m’u duk stresuese në spital. Kam gjetur pyllin shumë relaksues, kështu që mendova se ishte vendi më i mirë për mua që të kisha fëmijën tim.

“Ujërat e mia u ndërprenë rreth orës 11 dhe shkova në pyll në orën 1.30 dhe ai lindi rreth orës 3.30.”

Ajo tha se asgjë nuk e kishte penguar, ndërsa hapi batanien e saj të piknikut dhe solli në jetë djalin e saj.

“Nuk mendoja se Tim nuk do ishte atje. E dija se kishte frikë për lindjen, veçanërisht për shkak se nuk kisha ndihmë. Por ndjeva se më parë duhej të merresha me frikën time.

“Unë nuk dua të mbushem me frikë. Ai erdhi më pas. E thirra kur fëmija lindi “.

Ai bëri fotografi të djalit të tyre të vogël përpara se të shkonin në shtëpi, pa u vizituar një spital.

Vetëm disa vjet më vonë, dhe pa ndonjë kujdes mjekësor, Sara solli djalin Emanuel në kopshtin e tyre.

Ajo shpjegoi se si Tim po bënte fotografi të saj kur ajo ndjente se duhet të shtynte.

“Lindja ndodhi shpejt.”Ishte vetëm 20 minuta para se të dilte.”

“Elizabeta ishte e shpejtë”, kujton ajo. “Ajo lindi në dhomën e ndenjes kur ishte e ftohtë. Johanna donte ta shikonte, ajo ishte atje. Por djemtë kishin shkuar te fqinji.

“Kam xhiruar ardhjen e saj. Kam xhiruar të gjitha lindjet, me përjashtim të dy të parëve.”

Sara lindi Konstantin në shkurt 2015, në ujë.

“Mendova se lindja në ujë do të ishte një gjë e mirë për t’u përpjekur”, shpjegoi ajo.

“Pata një fuçi të shiut , por ai arriti në mënyrë të shpejtë dhe fuçia ishte vetëm gjysëm e mbushur.

“E kam prerë kordonin, e kam dorëzuar placentën dhe e kam pastruar fëmijën”.

Pastaj, së fundi, Kiran mbërriti në kopshtin e pasëm në shtator 2016, ndërsa vëllezërit dhe motrat e tij i vëzhguan.

“Ata ishin me të vërtetë të ngazëllyer dhe aspak të frikësuar,” shpjegoi Sara.

“Të gjitha lindjet e tjera ishin natën, kështu që ata ishin të kënaqur që ata e shihnin një. Ata panë televizorin kur vinte kontraktimi, për shkak se nuk ishin shumë emocionuese, por kur fëmija po vinte ata ikën.

“Një nga djemtë ishte me të vërtetë i emocionuar. Megjithëse Johanna ishte e zhgënjyer, pasi ishte një djalë tjetër. ”

Një video e përvojës është postuar në faqen e saj në YouTube, ku ka grumbulluar 688.000 shikime. Një kopje e dytë ka 700,000 shikime – që do të thotë se gjithsej rreth 1.4 milion njerëz e kanë parë lindjen e saj.

“Në kulturat e vjetra, vajzat shikonin  nënat e tyre të lindin në mënyrë që ata të dinë se çfarë ishte. Tani shansi për ta bërë këtë është shumë i vogël.

“Kjo u jep njerëzve mundësinë për të parë lindjen, dhe sidomos lindjen pa ndërhyrje. Është një gjë e rrallë për t’u parë. ”

Ajo tha se përgjigjet ndaj teknikës së pazakontë të saj të lindjes kanë qenë “shumë të ndryshme”.

“Disa njerëz janë të ngazëllyer dhe disa mendojnë se është budallallëk,” tha ajo.

“Nuk më intereson. Unë e dua familjen time të lumtur dhe të shëndetshme. ”

Sarah ka shkruar një libër, “Freebirth – Shtatzënia dhe Lindja e Vetëdrejtuar”, rreth asaj se si të ketë një shtatzani të vetë-asistuar.

Share With:
Translate »
659 Views