A kam depresion pas lindjes së fëmijës, këto janë gjendjet që dërgojnë drejt një përgjigjje

Përafërsisht 15% e nënave të reja do të përjetojnë atë që klasifikohet si depresion pas lindjes.

Simptomat mund të ndodhin disa ditë pas lindjes ose nganjëherë aq vonë sa mund të thuhet një vit pas lindjes shkruan American Pregnancy Association, përcjell Gazeta Shneta.

Gratë që përjetojnë depresion pas lindjes do të kenë alternuar ditë të mira dhe ditë të këqija.

Simptomat mund të jenë të lehta ose të rënda, zakonisht zgjasin për më shumë se 2 javë.

Disa nga simptomat përfshijnë: lodhje, ndiheni të trishtuara, të pashpresë dhe / ose të mbingarkuara.

Keni filluar edhe me probleme për gjumë dhe çrregullime të ngrënies e në disa raste mund të pësoni humbje interesit për gjërat që ju pëlqenin më parë.

Thuhet se nga këto gjendje mund të vie deri te tërheqja nga familjarët dhe miqtë e në disa raste më të rënda të mos shfaqni interes për fëmijën tuaj!

Për shkak se depresioni pas lindjes mund të jetë në ashpërsi, është shumë e rëndësishme ku çdo grua që përjeton këto simptoma të flasë me ofruesin e saj të kujdesit shëndetësor.

Trajtimi mund të përfshijë terapi të kombinuar dhe / ose ilaçe. /Gazeta Shneta/

Share With:
Translate »82 Views