Blenë birra, shishet i shndërruan në bomba dhe vranë vogëlushët

Pamjet e kamerave të sigurisë zbuluan sot momentin kur vrasësit e katër fëmijëve ikën pasi bombarduan me benzinë një banesë.

Zak Bolland, 23 vjeç, 20 vjeçarja, Courtney Brierley dhe David Worrall, 26-vjeç, kryen sulmin si pjesë e një grindjeje të vogël me vëllain e madh të fëmijëve.

Pamje të veçanta treguan gjithashtu vrasësit duke qeshur pasi blenë arka vetëm 20 minuta para sulmit të tyre në Walkden, Mançester.

Ata u treguan miqësor me shitësit në dyqan dhe brenda pak minutash, dy prej shisheve të birrave ishin shndërruar në koktej molotov vdekjeprurëse, duke bombarduar shtëpinë e familjes së Kyle Pearson.

Imazhet e kamerave të sigurisë, kapën Bolland dhe Worrall duke mbushur benzinë në një stacion karburantt përpara se të vinin në shtëpinë e adoleshentit Pearson në Walkden.

Të dy burrat pastaj, thyen dritaren dhe hodhën dy bomba benzinë.

Njëri u ul pranë shkallëve, duke bllokuar daljen e vetme në katin përdhes, duke lënë brenda banorët që ishin në gjumë.

Kyle, 16-vjeç, arriti të ikte nga një dritare lart, por vëllezërit e motrat e tij Demi Pearson, 15 vjeç, vëllai i saj Brandon, tetë dhe motra Lacie, shtatë vjeç, duke fjetur në një dhomë gjumi të përparme, u përpinë nga flakët.

Motra e vogël Lia, tre vjeç, u shpëtua nga shtëpia, por vdiq në spital dy ditë më vonë.

E ëma e tyre, Michelle Pearson, 36 vjeç, e cila po flinte në të njëjtën dhomë si Lia, u arratis nga flakët, por nuk mundi të shpëtonte fëmijët, pasi zjarri përfshiu tre dhoma gjumi në mes të tarracës.

Ajo më pas përfundoi në koma gjashtë mujore dhe mësoi për vdekjet e fëmijëve të saj vetëm muajin e kaluar. Ajo mbetet e sëmurë rëndë në spital.

Sot filmat e vrullshëm të vrasësve dolën kur Bolland dhe Worrall u shpallën fajtorë për katër akuza për vrasje.

Bolland u gjet fajtor për katër akuza për vrasje dhe tri vrasje në tentativë.

Worrall u dënua me katër akuza për vrasje dhe tre në tentativë.

Brierley, e dashura e Bolland në atë kohë, u akuzua për inkurajimin e sulmit dhe u gjet fajtor për katër akuza për vrasje.

Share With:
Translate »
1347 Views