Dhimbja e kokës, zbuloni disa nga teknikat që ndihmojnë në trajtimin e kësaj gjendje gjatë shtatzënisë

Dhimbja e kokës është zakonisht një nga shqetësimet e zakonshme që gratë shtatzëna përballen.Kjo dhimbje përfshin një dhimbje në qafë, por zakonisht ato nuk paraqesin rreziqe, si për nënën ashtu edhe për foshnjen.

Duke filluar nga ndryshimet hormonale e deri te pagjumësia, ka shumë arsyje që shtatzënia mund të sjellë një dhimbje koke shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

Ndër arsyjet kryesore që gratë shtatzëna përballen me dhimbje të tilla janë:

-Ndryshimet hormonale;

-Uria;

-Dehidratimi;

-Mungesa e kafeinës;

-Pagjumësia

Para se të ngeleni shtatzënë, metoda juaj kryesore për të trajtuar dhimbjen e kokës padyshim se janë medikamentet përkatëse.Por, tani dhimbjet e kokës mund t’i trajtoni përmes disa teknikave, e këto janë:

Pushoni në një dhomë të errët: Fikni dritat dhe ulni volumin e televizorit.

Përdorni peshqirë të nxehtë dhe të ftohtë: Alternoni mes nxehtësisë dhe të ftohtit në pjesën ku keni dhimbje.

Bëni një banjë: Nëse nuk po përjetoni ndërlikime gjatë shtatzënisë dhe me rekomandime të mjekut, mund të përdorni si alternative për qetësimin e dhimbjeve të kokës.

Share With:
Translate »
76 Views