Disa nga shtëpitë e filmave të animuar qenkan bërë realitet

Dikur para shumë viteve ose ndoshta edhe tani, donim të jetonim si heronjtë e preferuar të kartonëve, duke jetuar në shtëpitë e tyre, duke shkuar në shkollat e tyre ose duke i ndihmuar ata që të bënin punën e tyre.

Vila e Borëbardhës me çatinë e saj “shkrirëse”, shtëpia prej ananasit e SpongeBob-it me madhësi jetësore dhe një gropë komode dhe eko-miqësore e Hobit Hole … të gjitha këto shtëpi dolën në jetë për të bërë ëndrrat tona të fëmijërisë të vërteta.

“Bright Side” dëshiron t’ju tregojë 10 kopje të sakta të shtëpive të kartonëve, që të gjithë mund të vizitojnë.

Shtëpia e The Simpsons

Kthehemi në vitin 1997, kompania “20th Century Fox” kishte një ide promocionale të pabesueshme: të krijonte një kopje të plotë të shtëpisë së “The Simpsons” në Nevada, ShBA, dhe ta jepte atë në një ankand. Kostoja kushtonte rreth 120,000 dollarë për të ndërtuar shtëpinë e vërtetë me karakteristika të njëjta të versionit të saj të karikaturave, brenda dhe jashtë. Megjithatë, fituesi i konkursit mori çmimin prej 75,000 dollarësh në vend të shtëpisë. Sot, shtëpia e Simpsonit është thjesht një pjesë e pasurive të patundshme komerciale.

Shtëpia nga filmi “UP”

Shtëpia e vogël dhe e admirueshme e Carl dhe Ellie ishte shumë popullore dhe frymëzuese, ajo u ndërtua në vitin 2011 si pjesë e dëshirës së një vajze të vogël. Ajo ishte projektuar me saktësi dhe vëmendje për çdo hollësi të vogël: nga era e motit dhe kutia postare jashtë për fotot në mure, çelësin e dritës, dhe dyshemenë brenda. Tani për tani shtëpia ndodhet në Utah dhe mund të vizitohen nga turistët, kështu që të gjithë mund të marrin disa poza të këndshme dhe të ndjejnë si të ishin duke jetuar në përrallë për pak kohë.

Shtëpinë prej ananasit e SpongeBob

“SpongeBob SquarePants” është i dashur nga të gjitha gjeneratat, dhe shtëpia e tij e ananasit në fund të oqeanit është bërë një vend shumë tërheqës. Epo, nuk ka nevojë të zhyteni në ujëra të thella për ta parë atë meqë kopja e saktë e saj tashmë ekziston në tokë dhe ka gjithçka që ne do të dëshironim të shihnim në të si dekor nënujor, një televizor të ndryshkur, një telefon predhë dhe madje një kopje të personazhit Gary! Kjo vilë është krijuar nga Nickelodeon dhe Nick Resort Punta Cana dhe ndodhet në Republikën Domenikane.

Shtëpia e Hobit Hole

Projektuesi, ndërtuesi dhe babai i familjes Simon Dale vendosën të ndërtonin një shtëpi eko-miqësore në harmoni me natyrën. Shtëpia është e ndërtuar nga ashkla lisi me mure guri dhe baltë. Panelet e saj diellore sigurojnë energji elektrike, çatia prej xhami jep dritë natyrore gjatë ditës, një përrua aty pranë jep ujë të pastër dhe të freskët, ajri nëntokësor e freskon frigoriferin, uji rrjedhës i ulluqeve përdoret për kopshtin dhe tualeti përdoret si kosh plehrash.

Shtëpia e Flintstones

Në vitin 1976, arkitekti William Nicholson bëri një shtëpi për të provuar materiale të reja ndërtimi. Kjo ndërtesë në formë kube u emërua sipasshtëpisë së “Flintstones”, sepse ajo ngjante me shtëpinë e gurit në shtëpinë ku jetonte familja. Shtëpia ndodhet në Kaliforni, është plotësisht e bardhë, dhe kushton 4.000.000 dollarë.

Shtëpia e Barbie

Shumë vajza të vogla kishin ëndërruar të jetonin një jetë të zbukuruar në një shtëpi ashtu si Barbie. Tani, ëndrrat e tyre mund të bëhen të vërteta në sajë të vendbanimit të kukullave prej 9.000 metrash katrorë në Florida, të quajtur “Barbie, Dreamhouse Experience”. Sipas ndërtuesve të saj, shtëpia mori më shumë se 100 litra bojë rozë dhe 20 kilogramë xixa për shkëlqim.

Shtëpia e Minnie Mouse

Kjo shtëpi e ‘Minnie Mouse’ mund të gjendet në ‘Toontown Mickey’ në Disneyland, në Florida dhe Kaliforni. Mos lejoni që dizajni t’ju mashtrojë – shtëpia mund të duket karikaturë, por është e pajisur me gjithçka brenda, ashtu si një shtëpi e vërtetë!

Vila e Borëbardhës

Kjo shtëpi ishte frymëzuar nga Borëbardha dhe shtatë xhuxhat. Ndërtuesit kaluan 30 vjet për ta krijuar këtë kryevepër. Shtëpia është e vendosur në Uashington dhe nuk ka qoshe katrore kudo, trarët e drurit janë të gdhendur me dorë, çatia duket sikur ajo është shkrirë mbi strukturën, dhe çdo gjë është po aq e ashpër dhe e mbushur me karakter ashtu sikurse e projektuan karikaturistët e “Walt Disney”.

Shtëpia futuriste e Jetsons

Këtu, gjithçka është e prapambetur: Apartamentet “Skypad” u frymëzuan nga ndërtesa futuriste që nga fillimi i viteve 1960, një kohë kur njerëzit u përpoqën të imagjinonin se si do të dukeshin apartamentet në të ardhmen. Apartamenti i Jetsons, në veçanti, u frymëzua nga ‘Chemosphere’, një ndërtesë e njohur në Los Anxhelos.

Pallati i Bruce Wayne

Pallati i Bruce Wayne nga komikët e Batman-it u frymëzua nga “Wollaton Hall” në Wollaton, Nottingham, Angli. Për filmin “The Dark Knight Rises”, Wollaton Hall ka shërbyer si Wayne Manor.

Share With:
Translate »
611 Views