Djali me kancer në foton e famshme me të motrën, shpallet i shëruar nga doktorët

Nëna që postoi foton pikëlluese të vajzës së saj që ngushëllonte vëllanë e vogël teksa villte nga kemioterapia, ka dhënë informacione të reja mbi gjendjen e birit të saj të guximshëm.

Beckett Burge ishte diagnostikuar me leukemi në prill 2018 dhe kaloi disa muaj në spital për trajtime.

Fotoja ishte bërë e njohur ne rrjet që prej postimit në mediat sociale në 2019, kur Beckett ishte 4 vjeç, dhe ngushëllohej nga motra e tij Aubrey, 5 vjeçe.

Tashmë nëna e tyre Kaitlin Burge, 30 vjeçe, thotë se më në fund doktorët kanë thënë se djali i saj duket i shëruar nga sëmundja.

Kaitlin, e cila jeton në Texas, SHBA, thotë se Beckett, tashmë gjashtë vjeç, është rikthyer në shkollë pasi përfundoi ciklin e kemiopterapisë.

Nëna thotë: “U emocionova shumë kur na thanë se është i shëruar. Onkologu erdhi e na tha ‘Jo më kemio, mbaruam, hiqni gjithçka’”.

“Vetë Beckett u shokua, fytyra e tij u ndriçua por është ende nervoz. Tani ai ka mbaruar zyrtarisht me sëmundjen, një moment që është edhe i ëmbël edhe i hidhur”.

Kaitlin thotë se kishte publikuar foton e vrazhdë të fëmijëve të saj për të treguar rëndësinë e familjes në kohë krize.

Aty shihet Aubrey që mbështet vëllanë e saj teksa ky i fundit përkulet mbi tualet me të përziera.

Kaitlin thotë se Aubrey ka pasur një influencë aq të madhe te vëllai i saj gjatë periudhës së luftës me sëmundjen.

“Ajo ka qenë si një figurë nëne për të, por tani që trajtimi ka marrë fund, ai është më i pavarur”.

I vogli kishte kryer kemioterapi, transfuzione gjaku dhe transfuzione plateleti.

Tani që është shëruar Kaitlin thotë se djali i saj i vogël është bërë një fëmijë më normal.

Ajo tregon: “Ai ka ende efektet anësore të kemioterapisë, ka dhimbje në këmbë që e pengon në të ecur, por në përgjithsi është i lumtur. Ata të dy mund të luajnë si vëlla e motër. Unë i çoj në shkollë në mëngjes dhe ata kthehen bashkë me biçikletë”.

Share With:
Translate »
56 Views