Djali 8-vjeçar vdes 8 ditë më vonë pas rrëzimit nga biçikleta, mjekët humbin një detaj në plagë

Kjo ndodh gjatë gjithë kohës përderisa fëmijët luajnë me lojëra – ata shkojnë pak larg dhe përfundojnë duke lënduar veten.
Një gërvishtje, pak lot dhe nganjëherë një ndihmë e vogël është e nevojshme, por zakonisht nuk është asgjë serioze.

Por për një grua, një rënie e thjeshtë që mori djali i saj u kthye në diçka të paimagjinueshme. Kjo ndodhi derisa djali 8-vjeçar i Saras, Liam, po e hipte biçikletën pranë shtëpisë dhe ra.
Pas rrëzimit nga biçikleta, i riu nga Oregoni pësoi një plagë të thellë në kofshën e tij dhe përfundoi në dhomën e urgjencës, transmeton lajmi.net.

Liam ishte një 8-vjeçar tipik i cili e donte familjen e tij, duke dashur të luante në fermën e familjes dhe donte të ndihmonte të ushqente kafshët. Sara kurrë nuk mendoi se aksidenti do të kthehej në tragjedi. Por vetëm disa ditë pas aksidentit, Liam filloi të ankohej për një dhimbje të fortë në ijën e tij.

Kur njerku dhe Sara e shikuan plagë e Liamit, ajo ishte e kuqe e purpurt dhe dukej si gangrenë. Ata u kthyen në dhomën e urgjencës, ku mjekët shpejt e kuptuan se plaga e tij ishte infektuar. Infeksioni u diagnostikua si fasciitis necrotizing, i njohur zakonisht si sëmundje të ngrënies së mishit, e cila kishte gjasa të hynte në plagë përmes tokës.

Kirurgët u përpoqën të hiqnin pjesët e infektuara të trupit të Liam para se të fluturonte në spitalin e fëmijëve të Doernbecher në Portland. Atje, mjekët vazhduan të punonin intensivisht në përpjekje për të shpëtuar jetën e Liamit. Por bakteret vazhdonin të përhapeshin dhe mjekët vazhdonin të amputonin pjesë të infektuara të trupit të Liamit.

Pavarësisht nga të gjitha operacionet dhe ndërhyrjet, bakteret vazhduan të përhapeshin. Përfundimisht, ndërsa Liam vazhdonte të shkonte drejt greminës, ai u transferua në Spitalin e Randall Children’s në mënyrë që një ekip tjetër të mund të shihte atë.

Por për tmerrin absolut të familjes së tij, Liam vdiq atë natë.

Familja e Liamit janë veç të tjerëve me hidhërim dhe janë të habitur se si një plagë mund të çojë në vdekjen e djalit të tyre të çmuar.

Tani Sara shpreson se historia e saj do të jetë një paralajmërim për prindërit e tjerë se sa shpejt mund të përhapet ky lloj infeksioni.

“Ai ishte një rreze dielli e fortë”, tha Sara. “Ai i donte të gjithë dhe të gjithë e donin. Ai ishte një person i tillë që hyri në një dhomë dhe të gjithë shkuan tek ai. ”

Komuniteti po mbledh fonde për të ndihmuar familjen me shpenzime mjekësore dhe funerale.

Share With:
Translate »
887 Views