Foto e rrallë e Nënë Terezës kur ishte adoleshnte

Nënë Tereza është ndër figurat me famë botërore që shqiptarët krenohen.

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e bekuar nga Vatikani. Ndërsa në 4 shtator 2016 u bë shenjtërimi i saj nga Papa Françesku.

Dhe sot, ne ju sjellim një foto të rrallë nga adoleshenca e saj kur ëndrrat për një botë më të mirë dhe në paqe do të nisnin të bëhen realitet.

Share With:
Translate »
846 Views