Historia e pabesueshme e djalit që shpëtoi motrën 7-vjeçare nga kanceri me anë të një gudulisjeje

11-vjeçari anglez Aaron East, nuk do ta kishte kurrë me mend se një gudulisje e thjeshtë, një nga të shumtat që i bënte motrës së tij Amy, do t’i shpëtpnte jetën kësaj të fundit. Djali i vogël po luante me motrën e tij 7-vjeçare kur vuri re masën kancerogjene kur Amy po qeshte Ai i tregoi menjëherë nënës së tyre Carly për praninë e një masë të çuditshme, në fytin e së motrës, që më pas do të rezultonte të ishte “rhabdomyosarcoma”, një formë e rrallë kanceri.
Amy iu nënshtrua operacionit për heqjen e tumorit, ndërsa tani i duhet të udhëtojë për në Amerikë për një terapi me rreze, që mund të jetë më e saktë dhe të vrasë tumoret. Kjo lloj terapie nuk është akoma e disponueshme në Britani, ku jeton edhe vajza. Nëna e fëmijëve tregon se mendoi menjëherë se Amy mund të kishte tumor, duke qenë se xhaxhai i saj kishte ndërruar jetë së fundmi nga kanceri, ndërsa i ati ishte trajtuar gjithashtu për këtë sëmundje vdekjeprurëse. Ajo thotë se ndihet tepër krenare për të birin, pasi i shpëtoi jetën të motrës. Ndërsa e vogla Amy tashmë e konsideron vëllanë si heroin e saj.

vlai
Çfarë është “RHABDOMYOSARCOMA”?
Më pak se 60 fëmijë diagnostifikohen çdo vit me këtë lloj të rrallë kanceri në Angli. Pjesa më e madhe e tyre janë më të vegjël se 10 vjeç, dhe më e përhapur është tek djemtë sesa tek vajzat. Këto tumore zhvillohen nga indet muskulore ose fijezore, dhe mund të rriten në çdo pjesë të trupit. Pjesët ku zhvillohen më shumë janë: përreth kokës dhe qafës, në fshikëzën e urinës, fyt, stomak ose vaginë. Ndonjëherë tumoret gjenden edhe në muskuj ose gjymtyrë, tek gjoksi ose në muret abdominale. Nëse tumori shfaqet në kokë pse në pjesën e qafës, mund të përhapet edhe në tru apo përreth shtyllës kurrizore. Nuk dihet akoma se nga çfarë shkaktohet ky lloj kanceri. Fëmijët me çrregullime të rralla gjenetike, si sindroma Li-Fraumeni, kanë rrezik më të lartë për t’u prekur nga ky lloj kanceri. Simptoma më e zakonshme është formimi i një gjëndre ose enjtje./Burimi “Daily Mail”

Share With:
Translate »
858 Views