Historia e trishtë, çifti shqiptar i ndarë për së gjalli

Kjo është historia e dy shqiptarëve të rinj, të dashuruar, prindërit e një foshnje vetëm një muashe. Jane ndare nga autoritetet franceze, teksa u nisen ne emigrim per nje jete me te mire ne kampet e refugjatëve. Mediat franceze i kane kushtuar nje lajm ciftit te te rinjve shqiptare. Sipas tyre, Ronaldo eshte vetem 17-vjec dhe aktualisht eshte ne nje kamp refugjatësh në Cologne të Gjermanisë, ne pritje te debimit per ne Shqiperi. Kurse gruaja e tij, Paloma se bashku me vazjen e sapolindur, pagezuar me ermin Amira jane ne nje shtepi në Lion të Francës. Ronaldo tregon jeten e veshtire qe benin ne Shqiperi dhe mungesen e kushteve qe te siguronin buken, qe e detyruan te merrnin rrugen e emigrimit, pa letra, ne menyre ilegale. Por se fundi, ishin frikesuar, pasi sipas tij, disa njerez donin t’i trafikonin gruan per prostitucion ne Itali. Ai tregon se do te punoje, ka profesion mekanik, por unk ka pasur mundesi. “Qe te punoje ketu me duhet te kem nje diplome, une do te doja te shkoja ne nje shkolle profesionale, por nuk kam mundesi, as para e as mbeshtetje”- tregon ai. Ne fund ai ben nje apel, per tu bashkuar me familjen e tij, me gruan dhe vajzen, te jetojne te gjithe ne France.

Share With:
Translate »
1490 Views