I nënshtrohet operacionit, zbulohet fetusi 113 gr në trupin e foshnjes 7 muajshe

Një foshnje 7 muajshe e lindur me një fetues që po rritej brenda trupit të saj është operauar me sukses nga mjekët në Indi.

Prindërit e Prinsa Rathava kishin vënë re një gungë në trupin e vajës që po rritej. Të shqetësuar, Manisha dhe Motisingh Rathava e dërguar vogëlushen në spital ku u konstatua se kishte një fetues.

Gjendja, e njohur si ‘foetus in fetu’ është aq i rralë saqë vetëm 200 raste janë raportuar në mbarë botën.

Festusi 113 gram u hoq nga trupi i Prinsa dhe fëmija do të rritet shëndetshëm.

” Fetusi i pazhvilluar kishte një kolonë normale të rruazave, indet e trurit, kokën, gjymtyrët dhe një gropëz anale. Prindërit vunë re gungën në trupin e fëmijës, por  injoruan atë. Dhe kjo ndodhi kur vajza ishte 5 muajshe. Ndërsa gunga filloi të rritej në mënyrë alarmante, vetëm atëherë prindërit e dërguan të vizitohej.

Tashmë vajza po shërohet dhe nuk do të ketë komlikime në të ardhmen e do të rritet nomalisht. Kirurgjia ishte e vështirë pasi që fetusi i pazhvilluar ishte prapa zorrëve dhe në mes të dy veshkave,”-thanë mjekët.

“Formimi i fetuesit është shkaktuar nga ndarja jo e plotë e binjakëve. Kur njëri nga binjakët në bark nuk arrin që të rritet, bëhet pjesë e brendshme e binjakut të shëndetshëm.”

Share With:
Translate »
720 Views