Jeni shtatzënë? Këto 8 ushqime mos i ndani nga dieta juaj

Gjatë shtatzënisë ju nuk keni nevojë për ndonjë dietë të veçantë (me përjashtim të rasteve kur vuani nga ndonjë sëmundje). Megjithatë duhet thënë se disa ushqime përdoren më shumë se të tjerat, sepse krijesa në rritje shpenzon një pjesë të konsiderueshme për nevojat e veta dhe për pasojë është i domosdoshëm plotësimi i rezervave të harxhuara.

Shtatzënia nuk duhet të shkaktojë ndryshime të mëdha në sjelljen e të ushqyerit dhe nuk duhet të detyrojë askënd të hajë diçka që nuk i pëlqen. Megjithatë gjatë kësaj periudhe trupi ka nevojë për ushqyes, vitamina dhe minerale. Në fakt, nënave shtatzëna u nevojiten 350–500 kalori ekstra çdo ditë përgjatë muajit të dytë dhe të tretë. Një dietë e varfër dhe shtimi në peshë rrisin rrezikun për diabet ose komplikacione gjatë lindjes.

1.Uji- Gjatë shtatzënisë vëllimi i gjakut rritet deri në 1.5 litra. Prandaj, është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar mirë. Simptomat e dehidrimit të butë përfshijnë dhimbje koke, ankth, lodhje, humor të keq dhe kujtesë të reduktuar. Për më tepër, rritja e konsumimit të ujit ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të infeksioneve të traktit urinar, të cilat janë të zakonshme gjatë shtatzënisë. Udhëzimet e përgjithshme sugjerojnë pirjen e rreth 2 litrave ujë në ditë.

2. Produktet e qumështit- Gjatë shtatzënisë, ju duhet të konsumoni proteina dhe kalcium shtesë për të plotësuar nevojat e fetusit në rritje. Produktet e qumështit përmbajnë dy lloje proteinash me cilësi të lartë: kazeinë dhe hirrë. Bulmeti është burimi më i mirë dietik i kalciumit, dhe siguron sasi të larta të fosforit, vitaminave të ndryshme B, magnezit dhe zinkut.

3.Vezët- Një vezë e madhe përmban 77 kalori, si dhe proteina dhe yndyra me cilësi të lartë. Gjithashtu përmban shumë vitamina dhe minerale. Vezët janë një burim i madh i kolinës, i cili është thelbësor për shumë procese në trup, përfshirë zhvillimin e trurit dhe shëndetin. Një vezë e vetme e tërë përmban rreth 113 mg kolinë, e cila është rreth 25% e konsumit të rekomanduar ditor për gratë shtatzëna (450 mg).

4. Salmoni- është shumë i pasur me acide yndyrore esenciale të omega-3. Shumica e njerëzve, duke përfshirë gratë shtatzëna, nuk e marrin sa duhet sasinë e omega-3 në dietën e tyre. Acidet yndyrore Omega-3 janë të domosdoshme gjatë shtatzënisë, veçanërisht acidet yndyrore omega-3 gjatë DHA dhe EPA. Ato gjenden në sasi të mëdha ushqimesh deti, dhe ndihmojnë në ndërtimin e trurit dhe sytë e fetusit.

5. Brokoli dhe zarzavate të errëta, me gjethe- Brokoli dhe perimet e tjera të errëta, të gjelbra, të tilla si spinaqi, përmbajnë shumë nga ushqyesit që u nevojiten grave shtatzëna. Ato përfshijnë fibra, vitaminë C, vitaminë K, vitaminë A, kalcium, hekur dhe kalium. Për më tepër, brokoli dhe zarzavate me gjethe janë të pasura me antioksidantë.

6. Frutat e thata- Kanë kalori, fibra, vitamina dhe minerale të ndryshme. Një pjesë e frutave të thata përmban të njëjtën sasi të ushqyesve si frutat e freskëta. Kumbullat janë të pasura me fibra, kalium, vitaminë K dhe sorbitol.

7. Patatet e ëmbla- janë të pasura me beta-karoten, një kompleks bimor që konvertohet në vitaminë A në trup. Vitamina A është thelbësore për rritjen, si dhe për diferencimin e shumicës së qelizave dhe indeve. Është shumë e rëndësishme për zhvillimin e shëndetshëm të fetusit. Gratë shtatzëna përgjithësisht këshillohen të rrisin marrjen e vitaminës A me 10-40%. Patatet e ëmbël përmbajnë fibra dhe përmirësojnë shëndetin dhe lëvizshmërinë e tretjes.

8. Drithërat- Ndihmojnë duke dhënë kalori sidomos gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë. Në krahasim me drithërat e rafinuara, drithërat kokrra janë të mbushura me fibra, vitamina dhe përbërës bimor. Përveç kësaj, drithërat janë të pasura me vitamina B, fibra dhe magnez.

Share With:
Translate »
798 Views