Mjekët e trajtojnë për infeksion në vesh, 6-vjeçari vdes nga kanceri shumë i rrallë

Një djalë gjashtë vjeçar ka vdekur nga një formë e rrallë kanceri pasi mjekët diagnostikuan gabimisht simptomat e tij si një ‘infeksion veshi’. Sebastian Nunney u diagnostikua përfundimisht me neuroblastoma, një kancer që prek më së shumti foshnjat dhe fëmijët. Prindërit e tij Lindsay dhe Gregg Nunney bënë një apel dhe mblodhën më shumë se 130,000 £ për të paguar për një trajtim potencial për shpëtimin e jetës në SHBA.

Por ata njoftuan dje nëpërmjet Instagram se Sebastian kishte vdekur më shumë se tre vjet e gjysmë pas diagnozës së tij.

Ata shkruan: “Me zemërthyer ju themi se pas 3.5 vitesh luftë kundër Neuroblastomës, djali ynë trim dhe i bukur ndërroi jetë mëngjesin e sotëm. Ai ishte shumë i guximshëm dhe ishte paqësor dhe u përball me dhimbje në fund”. Gjashtë vjeçari u diagnostikua me kancer muaj pasi u ankua për dhimbje në vesh.

Familjes nga Kettering, Northamptonshire fillimisht iu tha gjatë një takimi me mjekun e përgjithshëm në kulmin e pandemisë në vitin 2020 se Sebastian ndoshta kishte një infeksion në vesh.

 

 

Lindsay, 41 vjeç, e cila mbeti shtatzënë me Sebastian pasi iu nënshtrua IVF-së, tha: “Isha me Sebastian. Ishte e qartë se ai kishte dhimbje dhe nuk donte të ekzaminohej. Ishte në kulmin e Covid-it, kështu që mjekja e përgjithshme për infeksion veshi. Pata përshtypjen se ajo donte që ne të largoheshim sa më shpejt që të ishte e mundur.

“Në atë kohë, mjekët nuk donin të bënin konsultime ballë për ballë, por ne me të vërtetë e kërkuam atë sepse Sebastian kishte humbur shumë peshë. Madje ia tregova fotografitë e Sebastianit vetëm disa javë më parë për t’i treguar asaj se sa peshë kishte humbur.

“Doktori në fakt tha se mund të ishte një infeksion i veshit sepse kishte një inflamacion në vesh. Pas një ankese të familjes dhe një hetimi nga Këshilli i Përgjithshëm Mjekësor, mjeku në fjalë është urdhëruar që t’i nënshtrohet trajnimit të mëtejshëm. Por vetëm disa javë më vonë, Lindsay dhe Gregg e çuan djalin e tyre në spital pasi ai u dobësua gjithnjë e më shumë dhe testet treguan se nivelet e tij të oksigjenit ishin jashtëzakonisht të ulëta. Ai bëri një radiografi që tregoi një masë të madhe në gjoks dhe analizat e mëtejshme zbuluan se ai kishte neuroblastomën e rrallë të kancerit.

Share With:
Translate »
34 Views