Mos i bëni këto gjëra ndërsa jeni shtatzënë

Përtej abstenimit nga ilaçet dhe alkooli, lista e të dhënave nuk është e gjatë kur flisni për shtatzani. Ju mund të vazhdoni me jetën tuaj normale gjatë nëntë muajve. Por, për shkak se shëndeti i fëmijës tuaj në rritje është po aq thelbësor sa i juaji, këtu është një listë e gjërave që nuk duhet të bëni gjatë shtatzënisë.

Shmangni këto ushqime

Shamngni ngrënien e mishit të papërpunuar dhe butakëve, peshk i cili ka shumë merkur, vezë të papërpunuara, ushqim deti të tymosur dhe qumësht të papastruar.

Mos përdorni shumë kafeinë

Kafeina është diuretike dhe stimuluese në natyrë. Pirja e disa gotave kafe rregullisht mund të rrisë presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe mund t’ju bëjë të dehidratoheni.

Mos merrni ilaçe pa recetën e mjekut

Disa prej ilaçeve mund të jenë të dëmshme për fëmijën tuaj në rritje. Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni ndonjë ilaç ose madje edhe shtesa tjera. /GazetaShneta/

Share With:145 Views