Nëna e Lady Gagës rrëfen luftën e yllit me ankthin dhe depresionin

Nëna e Lady Gaga-s, Cynthia Germanotta, ka ndarë një pasqyrë të ngacmimit me të cilin thuhet se vajza e saj superylli është përballur gjatë viteve të adoleshencës në New York City.

Pavarësisht edukimit të saj të privilegjuar në Upper West Side të qytetit, këngëtarja, 35 vjeçe, emri i vërtetë i së cilës është Stefani Germanotta, thuhet se është përballur me shtypjen nga bashkëmoshatarët e saj për shkak të ‘unikes’ së saj.

Cynthia, tha: “Vajza ime më e madhe Stefani filloi të luftonte me sfidat e shëndetit mendor, duke përfshirë depresionin dhe ankthin, në moshë të re”.

“Këto çështje që ajo ende pranon se janë pjesë e rrugëtimit të saj, ishin kryesisht rezultat i keqdashjes dhe ngacmimeve që ajo u përball nga bashkëmoshatarët e saj për shkak të veçantisë së saj”.

Cynthia vazhdoi të shpjegonte se fituesja e Grammy-t vuri re një “mungesë të mirësisë dhe ndjenjës së mirëkuptimit’, gjë që do ta kishte ndihmuar atë gjatë ‘periudhës shumë të rëndësishme të zhvillimit të shkollës së mesme”.

Duke provuar se torturuesit e saj e kishin gabim, Gaga përdori përvojat e saj për t’u lidhur me fansat përmes fondacionit Born This Way, një organizatë jofitimprurëse që mbështet mirëqenien e të rinjve.

Cynthia më parë tregoi për NBC’s Today Show  se si depresioni i Gaga-s filloi që në shkollën e mesme, kur ylli i ardhshëm filloi të ngacmohej nga bashkëmoshatarët e saj por iu desh pak kohë që familja e saj ta kuptonte.

Ajo tha: “Unë e dija disa prej tyre, por ka disa që ajo nuk i ndau sepse ajo ose kishte siklet ose kishte frikë të më thoshte, dhe kjo ishte pak e vështirë për t’u dëgjuar”.

“Në shkollën e mesme, për shkak se ajo ishte unike, ajo filloi të përjetonte shumë vështirësi. E dini, duke u ndjerë e izoluar nga ngjarjet, e poshtëruar, e tallur. Dhe pikërisht atëherë ajo zhvilloi depresion”, tha nëna e saj.

Cynthia tha se i vinte keq që nuk i njihte shenjat e asaj që po kalonte fëmija i saj në atë kohë.

“Ne u përpoqëm si prindër ta ndihmonim atë, por ne nuk dinim gjithçka,” tha ajo. “Ndjeva se ku bëra gabime, nuk i dija vërtet shenjat paralajmëruese për të kërkuar”.

Share With:
Translate »
130 Views