Nënës i “copëtohet” zemra, dy vogëlushët e saj diagnostikohen me kancer

Dhimbja nuk njeh kufij kur një nënë shikon teksa të vegjlit e saj vuajnë. Mes dhimbjesh dhe lotësh, një nënë e tre fëmijëve po përballet me një situatë që i ka copëtuar zemrën, pasi dy djemtë e saj u diagnostikuan me kancer brenda katër muajve.

Keri Redfearn, 32 vjeç, nga Wakefield, mendonte se po jetonte makthin e saj më të keq kur djali i saj 10-vjeçar Leo u diagnostikua me neuroblastomë në tetor të vitit të kaluar.

Vetëm katër muaj më vonë, ajo pësoi një goditje edhe më të rëndë, ndërsa vëllai i vogël i Leos, Oliver, filloi të përjetonte dhimbje pikërisht në festën e Krishtlindjeve dhe që më vonë u diagnostikua me limfomën jo-Hodgkin.

Redfearn mes lotësh shprehet: “Nëse mund të imagjinosh makthin më të keq dhe ta shumëzosh me 100, kjo është ajo që ndjehet. Të kesh dy fëmijë të diagnostikuar me kancer është pothuajse e pa dëgjuar më parë”.

Dhimbja e saj shtohet edhe më tepër kur  shikon dy djemtë që marrin trajtimet e rënda, teksa shtrihen krah për krah njëri-tjetrit në shtretërit e spitalit.

Ajo përpiqet të ndalojë lotët e të mbledhë forcën që të përballojë këtë situatë, duke iu dhënë mbështetje e shpresë vogëlushëve të saj.

Redfearn ka kërkuar ndihmën e autoriteteve për të bërë më shumë studime dhe për tu ardhur në ndihmë familjeve që përjetojnë raste të tilla.

E teksa po jeton me dhimbjen dhe lutjet për shërim, si nënë ajo u ka bërë thirrje dhe ka kërkuar të ndërgjegjësojë prindërit për kancerin tek fëmijët.

Share With:
Translate »
774 Views