Përfitoi rreth 111 mijë euro, si i falsifikoi gruaja italiane 17 shtatzëni. Dëshmia e burrit: Nuk pati kurrë fëmijë

Një “mama” është burgosur pasi ajo falsifikoi 17 shtatzëni gjatë 24 viteve, në mënyrë që të mund të merrte në xhep pothuajse 111 mijë euro nga leja e lehonisë. Barbara Ioele, 50 vjeç, pretendoi në mënyrë të rreme se kishte pasur pesë fëmijë dhe 12 aborte ndërsa në bark kishte vënë jastëkë për të krijuar idenë se ishte shtatzënë.

Ioele, nga Roma , gjithashtu falsifikoi ecjen e saj duke u dukur se mbante një fëmijë dhe mori një kohë të konsiderueshme pushimi nga puna. Gruaja mohon të gjitha akuzat dhe vazhdon të pretendojë se pesë fëmijët e saj ekzistojnë dhe se të gjitha shtatzënitë e saj, përfshirë abortet e saj, ishin të vërteta. Ioele pretendoi se kishte lindur fëmijën e saj të fundit në dhjetor, por policët thanë se ajo kishte qenë nën vëzhgim për nëntë muajt e mëparshëm dhe se e gjithë shtatzënia ishte një mashtrim.

Prokurorët e akuzojnë gruan se ka kryer mashtrimin e dyshuar duke vjedhur certifikatat e lindjes nga një klinikë në Romë dhe dokumente të tjera të falsifikuara, raporton gazeta italiane Il Mattino. Ajo thuhet se e ka bërë këtë që nga viti 2000, shtoi Oddity Central dhe si rezultat arriti të fitonte një shumë prej 111 mijë euro.

Davide Pizzinato, partneri 55-vjeçar i Ioele, thuhet se informoi policinë gjatë marrjes në pyetje se ai e dinte “plot mirë” se ajo nuk ishte kurrë shtatzënë. Ai besohet se ka dëshmuar kundër saj në këmbim të një dënimi më të vogël, pavarësisht se është akuzuar si partneri i saj në mashtrim. “Ajo i bëri certifikatat [të rreme] dhe i solli ato [në ASL],” mësohet se u tha hetuesve.

“Kjo është ajo që më dihet që nga viti 2012. Domethënë që kur filloi lidhja jonë”. Ioele është dënuar me një vit e gjashtë muaj burg. Ajo nuk u paraqit në gjykatë për marrjen në pyetje, raportoi Il Mattino.

Avokati i saj thuhet se tregoi dy certifikata, jo të lehonisë, të cilat vërtetonin gjendjen e saj të pasigurt shëndetësore. Kjo vjen pasi një grua u akuzua se kishte falsifikuar një shtatzëni për të marrë pushim nga puna.

Alarmi u ngrit për herë të parë kur një bashkëpunëtor pretendon se vunë re se “gunga e vogël” e Robin Folsom ra. 43-vjeçarja u kishte thënë shefave të firmës amerikane të Agjencisë së Rehabilitimit Profesional të Georgias (GVRA) se ajo priste dhe ishin marrë masa që ajo të merrte lejen e lehonisë nga roli i marketingut prej 74,000 £ në vit.

Por një kolege e tij tha se ata vunë re se gunga e Folsom duket se i dilte nga stomaku i saj, duke ngjallur dyshime. Gruaja thuhet gjithashtu se ka “shpikur” një baba të rremë për foshnjën e dyshimtë, një burrë të quajtur Bran Otmembebwe. Dhe pas “lindjes”, Folsom dërgoi foto të të porsalindurit tek kolegët e saj – por dukej se ishin disa foshnja të ndryshme , thanë kolegët e saj.

Folsom tha gjithashtu se ajo tashmë kishte një fëmijë tjetër – që ajo lindi në korrik 2020, por hetuesit nuk mund të gjenin asnjë provë apo të dhëna mjekësore për ta vërtetuar këtë.

Share With:
Translate »
30 Views