“Ringjalli” mbi 20 herë të bijën, rrëfimi tronditës i nënës preku të gjithë botën

Një nënë e përkushtuar, e cila e ka ‘kthyer nga vdekja’ vajzën e saj, të prekur nga epilepsia, më shumë se njëzet herë ka thënë që ndihet sikur zemra po i shqyhet sa herë që vajza e saj 3-vjeçare pëson sulmet e tmerrshme të epilepsisë.

Samantha Slocombe, 25-vjeçare dhe bashkëshorti i saj, Michael, 32-vjeçar, e kanë ringjallur vajzën e tyre Paige dhjetëra herë, pasi sulmet e epilepsisë e kanë lënë të paaftë për të marrë frymë.

Vogëlushja vuan nga sindroma ‘Dravet’, një formë e rrallë e epilepsisë tek fëmijët, e cila ia ka rrezikuar shpeshherë jetën.

Ajo pëson sulme të vazhdueshme gjatë ditës dhe prindërit e saj duhet të jenë gjithmonë vigjilentë. Zonja Slocombe, që është kujdestare e të bijës së saj, ka thënë: “Jemi tronditur dhe shkatërruar kur kemi marrë diagnozën e Paige-s. Kam pasur frikë për të ardhmen e saj andaj edhe ka qenë shumë e vështirë që ta shikoj sindromën ‘Dravet’ teksa na e merr vogëlushen, dalëngadalë”..

Slocombe ka thënë që ka pasur një shtatzëni të shëndoshë dhe lindje normale dhe vetëm në dhjetor të vitit 2013, kur Paige i kishte mbushur shtatë muaj, vogëlushja kishte përjetuar sulmin e parë epileptik, teksa ishte duke u pastruar.

“Nuk e kam pasur idenë se çfarë po ndodhte. Nuk kisha parë asnjëherë ndonjë sulm të tillë. Mendoja që po vdisje”, ka thënë ajo.

Vajza ishte dërguar menjëherë në spital ku doktorët fillimisht kishin menduar që ajo ishte prekur nga konvulsioni febril, çrregullim i shpeshtë, që nuk është aq serioz.

Megjithatë, në të njëjtën natë, ajo kishte pësuar edhe një sulm tjetër, që ia kishte pamundësuar frymëmarrjen.

Meqë ajo ishte shumë e vogël dhe doktorët nuk kishin arritur t’ia gjenin venat për futjen e ilaçeve, ata kishin mbetur të detyruar që t’i hapnin vrima për t’ia futur ilaçet në palcën kurrizore.

“Ka qenë e tmerrshme. Nuk e mendoja që ajo do të vinte në shtëpi për Krishtlindje. Gjithmonë e paramendoja momentin kur do të më duhej t’i telefonoja të gjithë dhe t’iu tregoj që ajo ka vdekur. Ndihem sikur më është shqyer zemra”, ka vijuar ajo. 

Share With:
Translate »
872 Views