Si të trajtosh të vjellat e fëmijës në kushte shtëpie

Fëmija juaj është me të vjella, dhe ju doni ta ndihmoni atë shpejt. Për fat të mirë, periudhat e shkurtra të vjellash tek fëmijët nuk janë zakonisht të dëmshme, dhe ato kalojnë shpejt. Shkaqet e përbashkëta janë viruset e stomakut dhe ndonjëherë helmimi me ushqim. Konsultohuni me mjekun tuaj nëse fëmija juaj është më pak se 12 javësh, nëse sëmundja zgjat, ose nëse jeni e shqetësuar për simptomat. Bebja.com ne kete artikull ju sjell keshilla te vlefshme si ta menaxhoni ne kushte shtepie te vjellat e femijes.

Shenjat e dehidrimit

Një nga gjërat më të mira që ju mund të bëni është ta dehidratoheni fëmijën. Fëmijët  humbasin lëngjet më shpejt se sa të rriturit. Shikoni fëmijën tuaj për simptomat e dehitratimit: Është i këputur e i lodhur, goja e thatë, më pak lot kur qan, lëkura e ftohtë, nuk urinon shpesh dhe normal, dhe kur shkon, bën urinë që është e verdhë e errët.

Trajtimi i dehidratimit

Për të parandaluar dhe lehtësuar dehidratimin, do të përpiqeni ti jepni për të pirë. Edhe në qoftë se vazhdojnë të vjellat, trupi përthith diçka nga ajo që ai pi. Provoni ujë, pije te lehta ose zgjidhja më e mirë për hidtratim janë serumet nga goja…trisoli…për fëmijë e gjeni dhe me shije frutash të ndryshme. Pasi fëmija vjell, të filloni me një sasi të vogël: një lugë çdo disa minuta. Me kalimin e kohës, i jepni më shumë nëse është në gjendje ta mbajë atë në stomak. Sigurohuni që urinon rregullisht.

Limon soda?

Për shumë vite, prindërit e përdornin limonin, sodën, dhe xhenxhefilin për të ndihmuar fëmijët të zëvendësojnë lëngjet, dhe shumë mjekë i rekomandojnë ende këto. Por, hulumtimet shkencore tregojnë se zgjidhjet me rihidratim me trisol nga goja janë më të mira për fëmijët. Këto pije ofrojnë sasi e duhur të sheqert dhe kripës. Një alternativë mund të jetë një pije sportive që përzihet me një sasi të barabartë uji.

Ushqimi të lëngshme

Vetëm disa orë pasi fëmija juaj ka pasur të vjellën e fundit, ju mund të filloni një dietë të lëngshme të qartë përveç ujit, trisolit apo lëngjeve të tjera. Zgjidhni ato që  janë më të lehta për tu tretur, por që ofrojnë energji për fëmijën tuaj. Mendoni një supë të lehtë, lëng boronice, lëng molle. Ndonjë pelte,etj.

Medikamentet

Vjellja tek fëmijët zakonisht ikën pas disa orësh ose ditësh. Është e mirë për të pritur para se të vrapojmë tek mjekimi. Medikamentet kundër vjelljeje, pra që i ndalojnë ato, nuk janë të rekomanduara për fëmijët. Këto ilaçe nuk do të ndihmojnë në qoftë se një virus është shkaku – dhe zakonisht është një virus. Megjithatë, nëse të vjellat janë të rënda e zgjasin mjekët mund të përshkruajnë diçka.

Xhixher 

KJo bimë është përdorur për mijëra vjet për të reduktuar dhimbjet dhe sëmundjet e stomakut. Hulumtuesit besojnë se kimikatet në bimën e xhenxhefilit ndikojnë  në stomak dhe zorrë, si dhe në tru, në sistemit nervor për të kontrolluar të përzierat. Ndërsa kjo nuk është provuar shkencërisht për të ndaluar të përzierat dhe të vjellat tek fëmijët, ajo mund të ketë vlerë shtesë. Është e sigurt për fëmijët mbi 2 vjeç dhe pyesni pediatrin tuaj se si ta provoni.

Masazhi (Acupressure )

Kjo teknikë ka ndihmuar disa me të vjellat. Kjo do të thotë të ushtrosh presion në një pjesë të trupit për të sjellë ndryshime diku tjetër në trup. Është e ngjashme me metodën e lashtë kineze të akupunkturës. Në përpjekje për të shuar të përzierat e fëmijës në këtë mënyrë, të përdorni një forcë jo të madhe me gishtat tuaj duke ushtruar presion në brendësi të dorës së tij me një masazh që nis nga pëllëmba (shihni foto).

Kur të telefononi doktorin

Është koha për të kërkuar ndihmë mjekësore për një fëmijë, nëse ai:

• është nën 12 javësh dhe vjell më shumë se një herë.

• kur tregon shenja të dehidrimit, ose dyshoni se ka ngrënë ose ka pirë helm.

• është shumë i lodhur; ose ka një temperaturë të lartë, dhimbje koke, skuqje të lëkurës, qafë të ngrirë, apo dhimbje stomaku.

• ka gjak në të vjella, ose ju mendoni se ai mund të ketë apendisitin.

Share With:
Translate »
15162 Views