Skuqja e bebeve tek zona e pelenave

Është një skuqje e rrallë, e yndyrshme dhe e çrregullt e lëkurës që ndodh në kokën e foshnjave të sapolindura. Kjo është dermatiti infantil seborrhoeic që kufizohet në lëkurën e kokës.

Dermatiti infantil seborrhoeik mund të prekë edhe zona të tjera të trupit si prapa veshëve, në rrudhat e qafës, të sqetullave dhe zonës së pelenës.

Trajtimi i kapakut është me shampo të butë të foshnjës. Kokës duhet të lahet rregullisht dhe kjo së bashku duhet të ndihmojë për të hequr peshë.

Disa njerëz përkrahin përdorimin e vajit të foshnjës ose të vajit mineral (por jo të vajit të ullirit, pasi kjo nxit përhapjen e malassezisë). Sasi të vogla të fërkuara në zonat e prekura mund të ndihmojnë në zbutjen e peshoreve, të cilat më pas mund të hiqen më lehtë.

Nëse kapaku i krevatit nuk përmirësohet me larjen e shpeshtë ose nëse skuqja përhapet në zona të tjera, mjeku juaj mund të përshkruajë një shampo mjekësore që përmban ketokonazol dhe krem ​​hidrokortisone për çdo zonë të përflakur ose të skuqur.

Share With:
Translate »
951 Views