“Squid Game”, tre fëmijë përfunduan në spital kur imituan një test nga seriali

Tre fëmijë nga Australia u shtruan në spitalin e Sidneit kur u përpoqën të imitonin një nga sprovat e serialit popullor koreano-jugor Netfix  “Squid Game “.

Në veçanti, testi, i cili është bërë viral në TikTok, përfshin nxjerrjen e një forme mjalti nga një fletë e hollë pa e thyer atë.

Edhe pse testi duket i pafajshëm, fëmijët e vegjël lëndohen nga sheqeri i zier dhe madje kanë djegie të rënda dhe dëmtime nervore.

Sipas një raporti të rrjetit rus RT , 14-vjeçari Eden Higgie ishte një nga fëmijët që u shtrua në spital muajin e kaluar për shkak të testit dhe pësoi djegie të shkallës së tretë në këmbë, pasi kishte shkrirë sheqerin në një filxhan që nuk duhet përdorur mikrovalën, e cila më pas shpërtheu.

Mjeku i spitalit pediatrik Dr. Eric La Haye tha se këto nuk ishin raste të izoluara, me incidente të raportuara si në Perth ashtu edhe në Melburn, ndërsa profesionistët shëndetësorë në Birmingham dhe në Mbretërinë e Bashkuar panë një rritje të incidenteve të ngjashme mes fëmijëve këtë javë.

Në të njëjtën kohë, tetë persona thuhet se humbën jetën javën e kaluar kur dy banda hapën zjarr në një festë të Halloween-it “Squid Game” në Santa Ana, Panama.

Share With:
Translate »
159 Views