Tre shenja në fytyrën tuaj që paralajmërojnë për sindromën e vezores policistike

Sindroma e vezores policistike (PCOS) është një gjendje që shkakton çekuilibrime hormonale dhe probleme me metabolizmin. Fytyra juaj mund të mbajë shumë të dhëna për gjasat e të pasurit këtë gjendje.

Mes tjerash, kjo situatë lidhet me nivelet jonormale të hormoneve në trup duke përfshirë nivelet e larta të insulinës, shkruan burimi The Mirror.co.uk përcjell Gazeta Shneta.

Insulina është një hormon që kontrollon nivelet e sheqerit në trup.

Prandaj, shumë gra me PCOS janë rezistente ndaj insulinës në trupin e tyre dhe prodhojnë nivele më të larta të saj.

Kjo kontribuon në rritjen e prodhimit dhe aktivitetit të hormoneve si testosteroni.

Ekspertja e hormoneve dhe mjekësisë integruese Dr. Sohere Roked ofron njohuri rreth gjendjes dhe këshillave të ekspertëve për trajtimin e simptomave më të zakonshme të PCOS.

Simptomat e PCOS?

– Menstruacionet e parregullta, që do të thotë se vezoret e një femre nuk lëshojnë rregullisht vezë (ovulojnë).

– Teprica e androgjenit, kjo është kur një femër ka nivele të larta të hormoneve “mashkullore” në trupin e saj, të cilat mund të shkaktojnë shenja fizike si qime të tepërta të fytyrës ose trupit.

– Vezoret polikistike, kjo është kur vezoret zmadhohen dhe përmbajnë shumë qese (folikula) të mbushura me lëngje që rrethojnë vezët. Pavarësisht nga emri, në fakt nuk keni ciste nëse keni PCOS.

“Nëse keni të paktën dy nga këto karakteristika, mund të diagnostikoheni me PCOS,” shtoi Dr. Roked.

Si PCOS mund të ndikojë në lëkurën tuaj?

“PCOS mund të shkaktojë lëkurë të yndyrshme dhe puçrra fytyre,” shpjegoi Dr. Roked.

Dieta është thelbësore kur vuani nga PCOS dhe një çekuilibër me insulinë.

Llojet më të mira të ushqimit për të përfshirë në dietën tuaj janë:

– Ushqime natyrale, të papërpunuara.

– Ushqimet me fibra të larta.

– Peshku yndyror, duke përfshirë salmonin, tonin, sardelet dhe skumbri.

– Spinaq dhe zarzavate të tjera të errëta me gjethe.

– Frutat e kuqe të errëta, si rrushi i kuq, boronicat, manaferrat dhe qershitë.

– Brokoli dhe lulelakra.

– Fasule të thata, thjerrëza dhe bishtajore të tjera.

– Yndyrna të shëndetshme, si vaji i ullirit, avokado dhe kokosi.

– Arrat e pishës, bajamet dhe fëstëkëu.

– Çokollatë e zezë në moderim.

– Erëza, të tilla si shafran i Indisë dhe kanellë.

A ndikon PCOS në mundësinë e një gruaje për të mbetur shtatzënë?

“Me trajtim, shumica e grave me PCOS mund të mbeten shtatzënë,” shpjegon NHS.

Shumica e grave mund të trajtohen me sukses me një kurs të shkurtër tabletash të marra në fillim të çdo cikli – për disa cikle me radhë.

“Nëse këto nuk janë të suksesshme, mund t’ju ofrohen injeksione ose trajtim IVF.”

Share With:
Translate »
77 Views