U shpëtoi jetën 439 udhëtarëve, ja me çfarë u shpërblye piloti hero

Agjencia ajrore kineze e ka shpërblyer me 440 mijë dollarë He Chao-n i cili është cilësuar si hero, pasi ju shpëtoi jetën 439 personave. He Chao konsiderohet piloti hero, pasi falë një manovrimi spektakolar ai arriti tu shpëtojë jetën 439 pasagjerëve që po udhëtonin me avion. Ai ishte duke ngritur  avionin “A320” nga aeroporti i Shangait muajin e kaluar, kur papritmas hasi në një avion tjetër në pistë, por piloti arriti ta zgjidhë këtë situatë mjaft mirë, pasi ai i rriti shpejtësinë avionit të tij, dhe kaloi 19 metra mbi avionin tjetër, duke shmangur kështu një tragjedi.

Share With:
Translate »
695 Views