Vdiq pas aksidentit me makinë, zbulohet e shkuara e errët e aktores, babai e kishte përdhunuar, vëllai u vetëvra

Mbrëmjen e djeshme ndërroi jetë aktorja e njohur amerikane Anne Heche. 53-vjeçarja ishte në koma për një javë pasi përplasi makinën e saj në një shtëpi në Los Angeles.

Lajmi u konfirmua nga familjarët e saj, pasi paraprakisht kishin njoftuar se do të hiqej nga aparati jetësor.

“Sot humbëm një dritë të ndritshme, një shpirt të sjellshëm dhe më të gëzuar”, tha familja e saj në një deklaratë të premten.

Nëna e dy fëmijëve u shfaq gjithashtu në Dancing ëith the Stars, ekuivalenti amerikan i Strictly Come Dancing, në 2020.

Sipas Departamentit të Zjarrfikësve të Los Anxhelosit (LAFD), automjeti i Heche “shpërtheu në zjarr të fortë”, të cilit 59 zjarrfikësve iu deshën më shumë se një orë për ta shuar plotësisht. Shtëpia dykatëshe ku ajo u përplas, mbeti “e pabanueshme”.

Përveç djegieve, aktorja mbeti me “një dëmtim të rëndë anoksik të trurit”, kur truri është i privuar nga oksigjeni, tha familja e saj.

Heche ka lindur në vitin 1969 në Ohio dhe familja e saj u zhvendos shumë herë gjatë fëmijërisë së saj.

Kur ajo ishte 13 vjeçe, babai i saj vdiq nga HIV/Aids, dhe më vonë ajo tha në librin e saj të kujtimeve të vitit 2001, Call Me Crazy, se ai e kishte përdhunuar vazhdimisht kur ishte fëmijë.

Në intervistat për promovimin e librit, ajo tha se abuzimi e bëri atë të ishte “çmendur” për 31 vitet e para të jetës së saj dhe se kishte krijuar një botë fantazi të quajtur “Dimensioni i Katërt” për ta bërë veten të ndihej e sigurt.

Tre muaj pas vdekjes së babait të saj, vëllai i saj u vra në një aksident automobilistik, për të cilin ajo besonte se ishte vetëvrasje. Nëna e saj kundërshtoi pretendimet për vetëvrasje dhe abuzim dhe dyshja u larguan.

Pasi familja e saj u zhvendos në Çikago, Heche u pa nga një agjent talentesh në një shfaqje shkollore.

Ajo u bë e njohur në fund të viteve 1980 për portretizimin e binjakëve Vicky Hudson dhe Marley Love në telenovelën Another World. Rolet i dhanë asaj një çmim Emmy Daytime dhe dy Çmime Soap Opera Digest.

Heche u bë më e njohur në fund të viteve 1990, duke luajtur Maggie në filmin dramatik të krimit Donnie Brasco, së bashku me Johnny Depp. Ajo më vonë i tha intervistuesit Larry King se kishte qenë “parajsë” duke punuar me Depp.

Ajo luajti Amy Barnes, një gjeologe dhe sizmologe në filmin e fatkeqësive Volcano, përballë Tommy Lee Jones, ndërsa filmi i kultit “I Know What You Did Verën e kaluar” e pa atë të portretizonte Melissa “Missy” Egan

Share With:
Translate »
36 Views