VIDEO/ Policia hyn në shtëpi dhe merr me forcë të miturin nga familja: Po i mësonin se LGBT nuk pranohet në Islam

Autoritetet gjermane janë përballur me kritika të ashpra që kur një video virale tregoi një fëmijë emigrant mysliman që largohej me forcë nga familja e tij në qytetin e Bremerhaven.

Videoja, e shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, tregonte policinë dhe oficerët e agjencisë për mbrojtjen e fëmijëve duke hyrë në një shtëpi dhe duke marrë me forcë një djalë të vogël nga familja e tij, ndërsa fëmija i frikësuar bërtiste për ndihmë dhe përpiqej t’i rezistonte oficerëve, shkruajnë mediat e huaja.

Familjarët shiheshin duke u bërtitur oficerëve, duke u thënë atyre se djali i vogël kishte disa probleme shëndetësore, ishte i shqetësuar dhe se nuk duhej hequr prej tyre. Por një nga oficerët e policisë u dëgjua duke i thënë familjes se ishte një vendim i gjykatës dhe se ata ishin aty për të zbatuar urdhrin e gjykatës.

Shumë përdorues të mediave sociale të premten kritikuan policinë për sjellje të pahijshme dhe akuzuan zyrën e mirëqenies së të rinjve për marrjen e padrejtë të fëmijëve të tyre nga prindërit e tyre. Disa prej tyre pohuan se policia e mori fëmijën nga familja e tij myslimane “pasi shkolla e tij raportoi se familja po i mësonte fëmijës se transgjinorizmi dhe gjërat LGBT nuk pranohen në Islam”.

Policia e Bremerhaven konfirmoi se incidenti ndodhi këtë javë, por pretendoi se videoja u qarkullua në mediat sociale me “pretendime të rreme” për arsyet e masës.

Share With:
Translate »
64 Views