Viktimat e tragjedisë ajrore ruse, mes tyre fëmijë dhe të rinj

Një vajzë pesëvjeçare dhe nëna e saj ishin midis 71 njerëzve që vdiqën kur një avion rus me pasagjer u rrëzua pranë Moskës pak pasi u ngrit.
Nadezhda Krasova, 5-vjeç, ishte viktima më e re në aksident, vdiq së bashku me nënën e saj Oksana Krasova, 32 vjeç, pasi Antonov An-148 u rrëzua.
Aeroplani Saratov Airlines u zhduk nga ekranet e radarëve disa minuta pas largimit nga aeroporti Domodedovo i kryeqytetit.
Në aeroplan ishin gjithsej, 65 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të , ku ai u rrëzua vetëm disa minuta pas zhvendosjes në Orsk, një qytet në Urale, rreth 1.000 milje në juglindje të Moskës.
Gjithashtu, midis të vdekurve ishin Evgeni Livanov, 12 vjeç, dhe Ilya Poletayev, 17 vjeç, sipas raporteve lokale. Stjuardesat Anastasia Slavinskaya, 29 vjeç dhe Viktoria Koval, 21 vjeç, dhe pilotja e dytë Sergey Gambaryan, 34 vjeç, gjithashtu kanë vdekur.

Share With:
Translate »
657 Views