Zbulohet skena tmerruese e “Teletubbies” që ishte ndaluar në gjithë botën

Një skeç i ndaluar i “Teletubbies” – i titulluar “The Lion and The Bear (Luani dhe ariu)”, është zbuluar pas dekadash.

Një version i pacensuruar i skicës, i cili është i vitit 1997, është publikuar në kanalin YouTube.

“The Teletubbies” ishte një program i dashur televiziv britanik për fëmijë rreth katër personazheve shumëngjyrëshe – Tinky Winky, Laa-Laa, Dipsy dhe Po – të cilët bredhnin rreth një peizazhi me lule sa herë që nuk rrinin në shtëpinë e tyre tokësore, ‘Tubbytronic Superdome’.

Seriali origjinal u shfaq nga viti 1997 deri në vitin 2001.

Kushdo që e ndoqi shfaqjen mund të kujtojë se ishte qesharake, plot ngjyra dhe edukative, por zakonisht jo e frikshme.

Megjithatë, një skeç i “The Teletubbies” i cili u transmetua në vitin 1997 ishte në të vërtetë aq i tmerrshëm sa u ndalua në vende të botës.

Në ShBA, i gjithë episodi që shfaqte skicën e “Luanit dhe Ariut” u shpall i jashtëligjshëm nga PBS pas reagimit të ashpër që mori.

Në vitin 1999 u ndalua në edhe më shumë vende, dhe deri në vitin 2001, drejtuesit e BBC-së kishin vendosur të censuronin skicën për shikuesit në Mbretërinë e Bashkuar.

“The Lion and The Bear (Luani dhe Ariu)” ishte një skeç rreth dy personazheve të cilët ishin, çuditërisht, një luan dhe një ari.

Ariu mbërriti i pari, i ndjekur nga luani, i cili po e ndiqte.

Në skeçin origjinale, “Teletubbies” u tmerruan nga ardhja e Ariut, i cili përsëriti të njëjtën fjali disa herë në mënyrë rrëqethëse.

“Unë jam Ariu, unë jam Ariu dhe po vij”, përsëriste personazhi.

Pasi u shfaq në ekran, ariu vazhdoi të rimonte me zërin e tij të frikshëm.

“Unë jam Ariu, unë jam Ariu, me flokë kafe të turbullt. Unë po fshihem nga Luani, por ai nuk e di se ku” thoshte ai.

Pastaj erdhi Luani “i frikshëm”.

“Unë jam Luani i frikshëm, me dhëmbë të mëdhenj të frikshëm. Unë jam i frikshëm dhe jam poshtë”, bërtiste luani.

Ky dialog u pasua nga një skenë dramatike ndjekjeje nëpër kodrat e gjelbra, ndërsa Laa-Laa u tha shokëve të tij të “The Teletubbies” që të fshiheshin.

Këto skena rezultuan të ishin shumë traumatizuese për fëmijët dhe u cilësuan nga prindërit si “të përshtatshme për moshën”.

Një rishikim i vitit 1997 madje e quajti skenën si “filmi horror më i madh i të gjitha kohërave”.

Katër vjet më vonë BBC e redaktoi skeçin për ta bërë atë më miqësore për fëmijët.

Në skeçin e censuruar, shumë nga elementët origjinalë ishin ndryshuar.

Tani “The Teletubbies” u shfaqën të emocionuar për ardhjen e Ariut. Zëri i Ariut ishte modifikuar gjithashtu që të tingëllonte më pak i frikshëm dhe muzika kërcënuese u zëvendësua me diçka më optimiste.

Në vend që të tremben nga Ariu, “Teletubbies” tani qeshin me praninë e tij.

Ata vazhdojnë të qeshin gjatë gjithë rrugës dhe të festojnë kur Luani e ndjek Arushin larg, në vend që të ikin vetë.

Share With:
Translate »
48 Views