“Zemrat e të gjithëve ndalën; nëna hedh nga 50 m të bijën 4 vjeçe dhe…”

 

Një moment thuajse i pabesueshëm ka ndodhur kur një burrë ka arritur të mbaj 4 vjeçaren e fqinjit të tij, pasi u hodh nga 50 metra lartësi nga ballkoni i ndërtesës 24 katesh i Grenfell Tower. Vendasit e tmerruar nxituan për tek vendi i ngjarjes në perëndim të Londrës, pasi ndërtesa u përfshi nga flakët në orët e hershme të mëngjesit të së mërkurës.

Ata treguan se një nënë ishte në katin e pestë duke bërtitur për ndihmë nga dritarja me një vajzë të re në krah.

Kadelia Woods, 20 vjeçe, tha: “Nëna ishte duke ulëritur dhe zjarri po ndizej si i çmendur”.

Një fqinj i quajtur Pat mbërriti dhe i kërkoi nënës që ta lëshonte vajzën e saj.

Kadelia tha: “Pat po thërriste: ‘Braktise atë, do ta kap’.

“Nëna po bërtiste:” Jo, jo, nuk mundem! “

“Pat vazhdoi ta qetësonte dhe pastaj vajza u rrëzua”.

“Zemrat e të gjithëve u ndalën, por Pat arriti ta kapte atë si një top regbi, duke e shtrënguar në gjoksin e tij”.

Tragjikisht, Kadelia tha se nuk beson se nën e vajzës kishte mbijetuar, pasi kur ajo u kthye nga dritarja, i gjithë kati ishte nën flakë.

Fëmija është një nga tre personat që mbijetuan pasi ranë nga dritares.

Një tjetër besohet të jetë hedhur nga kati i dhjetë.

Share With:
Translate »
1326 Views