1 muaj pas të shtënave në Teksas, merret vendimi drastik për shkollën fillore

Shkolla fillore në Uvalde, Teksas, ku një adoleshent vrau 19 fëmijë dhe dy mësues muajin e kaluar do të shkatërrohet, tha të martën kryebashkiaku i qytetit.

Njoftimi i kryebashkiakut erdhi disa orë pasi një zyrtar i lartë i Teksasit tha se përgjigja e zbatimit të ligjit ndaj të shtënave në shkollën fillore “Robb” ishte “një dështim i tmerrshëm” në të cilin një komandant vuri jetën e oficerëve mbi jetën e fëmijëve.

Kryetari i bashkisë së Uvalde, Don McLaughlin nuk dha një afat kohor se kur do të prishej shkolla, por tha në një mbledhje të këshillit: “Nuk mund t’i kërkoni kurrë një fëmije ose mësuesi të kthehet në atë shkollë”.

Në një seancë të veçantë të Senatit të Teksasit për të shtënat e 24 majit, drejtori i Departamentit të Sigurisë Publike të Teksasit (DPS), Steven McCraw tha se komandanti i ngjarjes mori “vendime të tmerrshme”. Gjithashtu u tha se oficerëve në vendngjarje u mungonte trajnimi i mjaftueshëm, duke humburr kohë të vlefshme gjatë së cilës mund të ishin shpëtuar jetë.

“Ka prova bindëse se përgjigja e zbatimit të ligjit ndaj sulmit në Robb Elementary ishte një dështim i tmerrshëm dhe në kundërshtim me gjithçka që kemi mësuar,” tha McCraw.

Shumë prindër dhe të afërm të fëmijëve dhe stafit kanë shprehur zemërim të thellë për veprimin e policisë pasi personi i armatosur hyri në shkollën fillore Robb dhe filloi të qëllonte.

Një vonesë e diskutuar nga McCraw, ishte kërkimi i një çelësi në klasën ku ndodhën të shtënat. Ai vuri në dukje se dera nuk ishte e kyçur dhe nuk kishte prova se oficerët u përpoqën të shihnin nëse ishte e mbyllur, ndërsa të tjerët kërkonin një çelës.

“Oficerët kishin armë, fëmijët nuk kishin. Oficerët kishin armaturë, fëmijët nuk kishin. Oficerët kishin stërvitje, subjekti nuk kishte asnjë. Një orë, 14 minuta dhe tetë sekonda – kaq pritën fëmijët dhe mësuesit në dhomën 111 për t’u shpëtuar”, tha drejtori i DPS-së.

“Tre minuta pasi subjekti hyri në ndërtesën perëndimore, kishte një numër të mjaftueshëm oficerësh të armatosur të veshur me forca të blinduara për të izoluar, shpërqendruar dhe neutralizuar subjektin”, shtoi McCraw.

Share With:
Translate »
12 Views