Babai i kërkon falje vajzës dhe i plotëson asaj ëndrrën më të madhe

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” te “E diela shqiptare”, i ftua ishte Fatriu. Ai është me origjinë nga Golloborda e Dibrës, por prej 26 vitesh jeton në një fshat të Durrësit dhe ka tre fëmijë. Paola është fëmija  i dytë dhe është 15 vjeçe.

Ata kanë jetuar për disa vite në Greqi. Sapo lindi vajza, Fatriu dhe bashkëshortja e tij e kalonin kohën duke punuar. Gjatë ditës ai punonte për të fituar para, ndërsa pasdite për të ndërtuar banesën e tyre.  Ai rrëfeu se një ndër arsyet pse ka ardhur në studio është dhe pengu se nuk ka mundur ta përqafojë vajzën e tij kur ajo ishte një foshnje.

Por Paolo nuk është një adoleshente si gjithë të tjerat, ku sot pjesa më e madhe e të rinjve rrinë me me telefona në dorë. Ajo që në moshë të vogël është marrë me punët e shtëpisë dhe është kujdesur për familjen. Edhe pse sot është 15 vjeçe ajo nuk ka një telefon.

E pyetur nga Arditi se si është natyra e Paolës, Fatriu tha se është e mbyllur dhe nuk flet shumë më atë, ndërsa me nënën e saj është shumë më ndryshe.

“Ajo ka tre gjëra që i ka hobi, gatimin, si mami i vetë, anglishten dhe një ëndërr që ka muaj që me lutet përditë është që ta regjistroj me skuadrën e Teutës në volejboll”.

Arditi: Mos je gjë pak fanatik ti?

Fatriu: Jam, pak se ne të zonës së Veriut, themi doli vajza, pale ku iku, mori çantë dhe iku…

Unë sot dua ti kërkoj vajzës falje se nuk i kam ndenjur pranë, nuk i kam bërë hyzmet në maksimum.

Por, ka dhe diçka tjetër. Ajo ka qenë 7 vjeç kur u punësuam tek Kastrati dhe që në atë moshë ka bërë të gjitha puna e shtëpisë dhe më përcillte më buzëqeshje ccdi ditë për në punë. Sot, do i them boll më, e ke vendin tek volejbolli.
Ky është momenti kur, Paola merr vesh që është e ftuar tek “E diela Shqiptare” , tek “Ka një  mesazh për ty”.

“Nuk kam fjalë, sepse jam shumë e emocionuar”.

Paola është në klasën e 9-të dhe është 15 vjeçe.

Fatriu, babai i saj i jep mesazh Paolës.

Ti e di që unë të dua më shumë se të gjithë, madje se dhe ajo e vogla, dhe kam ardhur këtu për të të thënë tre gjëra. E para ti nuk e mban mend, por kur ke qenë ë vogël dhe ne me mamin, nuk ti kemi plotësuar të gjitha gjërat, madje ka pasur raste që nuk të kemi mbajtur në krahë dhe përqafuar. Dhe këtë të kërkoj ndjesë. E dyta ti kë marrë rolin e gruas së shtëpisë dhe ti ke bërë të gjitha. Dhe dua të të falënderoj.

Edhe Paola nuk nguroi të shprehë ëndrrat e saj.

“E para janë mësimet e mija dhe  ëndrra ime është që të jem pjesë e ekipit të volejbollit të Teutës, si dhe më pëlqen shumë  anglishtja”.

Fatriu i premtoi dhe diçka tjetër vajzës së tij. “Unë i premtoj që do të regjistroj në një kurs kuzhine, ashtu si mami i vet”.

Pas përfundimit të mesazheve dhe premtime, Paola mendoi se emisioni përfundoi aty, por në të vërtetë surprizat sapo kishte nisur.

I pranishëm në studio erdhi Edmondi trajneri i volejbollit të Teutës së bashku me vajzat e ekpitit.

“Unë e dëgjova bisedën e babait tuaj dhe gjithë dëshirën që keni. Ju mirëpres në ekip. Dhe ju pres të vini sa më parë në ekipin tonë”.

Kapitenia e skuadrës Artjola Rexhepi i bëri dhe një surprizë, Paolës, ajo i tha uniformën e skuadrës së volejbollit të Teutës. Më pas ato u stërvitën për disa minuta në studion e të “Dielës Shqiptare”.

Ky ishte dhe një tjetër moment emocionues për Paolën dhe babain e saj. Urojmë që Paola të bëhet një volejbolliste e zonja dhe të fitojë sa më shumë kupa me skuadrën e saj të zemrës.

Share With:
Translate »
689 Views