Djali i lindur me nishanin gjigand merr mesazhin më prekës nga nëna e tij

Vogëlushi 1-vjeçar, i quajtur Enzo Cestari lindi me një nishan që i mbulonte pothuajse gjysmën e fytyrës së tij. Që prej asaj dite, e ëma mori një vendim. Ajo i premtoi vetes dhe të gjithëve se do bënte që ai të kuptonte se është perfekt ashtu siç ishte dhe s’do të bënte asnjë përpjekje për t’ja fshehur nishanin. Hapi i parë që mori ishte të bëhej dhe ajo si i biri. Vizatoi po të njëjtin nishan  dhe gjithë krenari shkrepnin foto bashkë.

“E pranoj që për një periudhë kohe ishte tepër e vështirë për ne të shihnim se si të tjerët reagonin kur shihnim tim bir. Disa me mëshirë, të tjerë frikësoheshin, por kishte dhe nga ata që e përçmonin. Nuk është e thjeshtë, por unë dhe im shoq sillemi normalisht me të dhe duam që djali ynë ta pranojë veten siç është.”– është shprehur ajo.

Pikërisht, për të festuar shenjën që e bën unike të birin, ajo i kërkoi një mikut të saj grimier të vizatonte po të njëjtin nishan në fytyrën e saj.

“Pas grimit u ndjeva njeriu më i bukur në botë. Kur shkova në shtëpi, im bir kërcente nga gëzimi dhe pse nuk mund ta kuptonte plotësisht. Në rrugë njerëzit më shihnin ndryshe, por s’më interesonte. Isha nëna më krenare në botë.”

Kur 1-vjeçari lindi, ajo mendoi se thjesht ishin papastërtira në fytyrën e tij, por kur mësoi se ishte thjesht një nishan gjigand, falenderoi Zotin për bebushin e bshëndetshëm dhe nisi të qajë.

Share With:
Translate »
834 Views