E rrallë, lind foshnja me zorrët jashtë barkut

Një nënë ka ndarë një foto të fëmijës së saj e cila ka lindur me zorrët jashtë. Ava-Rose Nightingale, nga Carmarthen i Uellsit, lindi me me një sëmundje e quajtur Gastroschisis, e cila shkaktoi që zorrët e saj të rriteshin jashtë trupit për shkak të murit të saj të barkut që nuk formua siç duhet para lindjes. Fotografia, e cila është marrë vetëm pak minuta pasi ajo ka lindur, tregon organet e që derdhen mbi trupin e saj ndërsa janë mbështjellë për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe për të parandaluar infeksionin. Nëna e saj Chloe Walters, 21 vjeç, një fermere e qumështit, tha: “Ishte një përvojë e frikshme. Ata më thanë se nuk do të isha në gjendje ta mbaja”. Pasi kaloi shtatë javë në spital që përfshinte një operacion tre-orësh, duke i dhënë oksigjen dhe madje duke i rruar flokët kështu që ajo mund të ushqehej në mënyrë intravenoze nëpërmjet kokës, Ava-Rose më në fund shkoi në shtëpi me prindërit e saj.

Share With:
Translate »
1767 Views