“Ndihem italiane në thellësi të shpirtit”, bashkëshorti i therri vajzën, Tefta Malaj thirrje Mattarellas: Më ndihmoni me nënshtetësinë, ndihem e persekutuar

Tefta Malaj, e cila i shpëtoi tentativës së bashkëshortit për ta vrarë falë ndërhyrjes së vajzës së saj Xhesika, viktimë e vrasjes së dyfishtë në Torremaggiore.

Sipas mediave italiane gruaja nuk dëshiron që të kthehet në banesën në via Palmiro Togliatti, ku natën e 7 majit burri i saj Taulant Malaj vrau vajzën e tij 16-vjeçare Xhesikën dhe të dashurin e dyshuar  bashkëshortes së tij , tregtarin italian Massimo De Santis.

“Ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të gjetur një shtëpi të re larg Torremaggiore, ku ajo absolutisht nuk dëshiron të kthehet të jetojë”, shpjegon avokati Michele Sodrio.

Avokati i Tefta Malajt ka shtuar se ajo ndihet e persekutuar nga të gjithë dhe nga ndjekësit në rrjetet sociale.

“Ajo ndihet e persekutuar nga të gjithë ata urrejtës që po e sulmojnë rëndë në rrjetet sociale, sikur faji të ishte i saj për atë që ka bërë Taulanti. Të vetmit që po ndihmojnë tani janë punonjësit socialë. të mitur, të cilët ndërhynë në dispozicion të gjykatës për të miturit e Barit, për të mbrojtur 5-vjeçarin e vogël Leonardo”, tha ai.

Gjithashtu, mbrojtësi ligjor i shqiptares i bëri thirrje edhe Presidentit të Republikës Sergio Mattarella për t’i dhënë Malajt nënshtetësinë italiane.

“Shpresojmë në ndërhyrjen e tij në kërkesën për nënshtetësinë italiane që Tefta ka bërë disa muaj më parë. Ju jetoni në Itali prej mbi 18 vitesh, dy fëmijët tuaj kanë lindur në Italia dhe janë (në rastin e Xhesikës) italiane për të gjitha qëllimet, ajo vetë është e integruar në mënyrë perfekte dhe ndjen se është italiane në thellësi të shpirtit të saj”, thuhet në kërkesë.

Share With:
Translate »
72 Views