Recetat e mamit | Makarona me perime

Përbërësit

500 gr makarona

2 karrota

2 kungullesha

3-4 thelpinj hudhre

vaj vegjetal

20 gr gjalpë

djathë parmesan

majdanoz i freskët i grirë

Hapat
1
Karrotat dhe kungulleshat ndahën në pjesë të tërthorta.

2
Skuqen pak në vaj vegjetal me gjalp.

3
Pas 2-3 minutash skuqje shtojmë hudhrën e grimcuar ku do t’i skuqim së bashku edhe 2-3 minuta të tjera.

4
Makaronat e ziera në ujë të kripur i bashkojmë me perime dhe i skuqim bashkë për 2 minutë.

5
Në fund shtojmë majdanozin e freskët të grimcuar.

6
Shërbehen me djathë parmezan.

7
Ju bëftë mirë!

Share With:
Translate »
1552 Views