Si t’i provokojmë periodat që të na vijnë më shpejt

Stimulimi i ciklit menstrual kur vonohet mund të ndodhë të paktën një herë në jetë. Ka raste kur ne do të donim të “kapnim” një datë të caktuar për të na ardhur cikli. Për të mos lejuar që vonesa të vazhdojë shumë gjatë, mund të përdorni një gamë të tërë strategjish për t’u vlerësuar. Cilat janë mjetet juridike të gjyshes që përdoreshin dikur në kohërat e lashta e që na ndihmojnë që menstruacionet të vijnë më shpejtë, veçanërisht nëse jeni të shqetësuara për vonesën e tyre? Ka ilaçe bimore enkas për këtë gjë, por edhe mënyra apo stile jetese që ju ndihmojnë pa dyshimin më të vogël. Këtu janë disa prej tyre, ndër më efikaset në fakt!

Çfarë duhet të hani për të stimuluar ciklin?

Ne duhet të kemi në tryezë ushqime të pasura me fitoestrogjene, si tërfili i kuq, lakra, selinoja, majdanozi, të pasura me apiolo një substancë që stimulon kontraktimet e mitrës dhe lejon që të fillojë cikli. Pastaj ka çajra që duhen marrë: si ai i boronicës, koperit, çaji i artemisias, etj.

Stimuloni ciklin me ilaç bimor

Ne mund të përdorim ilaçin tradicional kinez, duke përdorur Dong quai ose Angelica sinensis. Është një tonik që vepron drejtpërdrejt në aparatin seksual të femrës. Është gjithashtu i dobishëm në rastet e sindromës premenstruale.

Ujë i nxehtë

Ne përpiqemi të aplikojmë një qese me ujë të ngrohtë në stomak përpara ciklit. Por, mund të bëjmë edhe dush ose banjë të nxehtë.

Aktiviteti fizik

Po, bëni gjysmë ore aktivitet fizik çdo ditë ose një shëtitje të këndshme për të stimuluar ciklin, sepse aktiviteti promovon qarkullimin e gjakut dhe rrit metabolizmin, kështu që të gjitha këto na japin një shtysë të mirë drejt stimulimit të ardhjes së periodave.

Share With:465 Views