Udhëtuan rreth botës për 17 vite, u bënë me katër fëmijë

Një çift ka vizituar mbi 100 vende në botë me një makinë të vjetër dhe janë bërë prindër të katër fëmijëve gjatë rrugës. Ata kanë ardhur në Britani të Madhe pas plot 17 vitesh udhëtim, shkruan dailymail. 

Herman, 49 vjeç dhe Calendaria Zapp, 47 vjeç, kanë kaluar nëpër të gjitha kontinentet e botës pasi lanë punën dhe shtëpinë e tyre në Argjentinë.
Misioni i tyre kishte qenë të vizitonin një nga piramidat egjiptiane.  Zapp tha: “Që kur filluam të takoheshim kur isha 14 vjeç, ne gjithmonë kemi lexuar për udhëtimet dhe kemi pyetur: Përse jo, pse të mos shkojmë në udhëtimin tonë?”
“U martuam kur isha 23 vjeç dhe gjithmonë donim të udhëtonim kështu që thamë se do të kursenim për dy vite dhe pastaj do të ndiqnim ëndrrën tonë për të udhëtuar.”
Shikoni fotot më poshtë për të parë aventurën e tyre 17 vjeçare. 

The pair had initially planned to leave their home in Argentina for just two years, but are yet to return. Pictured: At the Volcan Parinacota The pair had initially planned to leave their home in Argentina for just two years, but are yet to return. Pictured: At the Volcan Parinacota The family are now on the last leg of their travels most recently spending time in Europe. Pictured: At the Brandenburg Gate in BerlinMrs Zapp acts as the children's teacher and says that they learn more by visiting different countries. Pictured in GermanyMrs. Zapp began funding their trip when they ran out of money by framing her paintings and selling them. Pictured in Nova Scotia The family now have almost 70,000 people following their progress on Facebook and now receive invitations to stay with other families. Pictured in the Wadi Rum desert, JordanThe family have now arrived in the UK for the first time and are currently exploring York To sustain their quest, the couple have documented their travels in a book, Spark Your Dream. Pictured on the Amazon river The countries they shall be visiting next are The Netherlands, Belgium and France after leaving Britain. Pictured in the Wadi Rum desert The family have spent 2,000 nights in other family homes and say they have learned plenty about other cultures and religions along the way. Pictured on the road to Prudhoe Bay This time next year the family will be back in Argentina. Pictured driving through Japan

Share With:
Translate »
830 Views