E trishtë: Shkodrani që u mbyt, tentoi të shpëtonte motrën që martohej të dielën dhe të fejuarën

29-vjeçari Ervid Palaj nga fshati Shirq i Shkodrës humbi jetën dje në tentativë për të shpëtuar motrën dhe të fejuarën nga mbytja në det.

“Panorama” raporton se ngjarja ka ndodhur në Lagunën e Vilunit, ku i riu ndodhej bashkë me të fejuarën dhe motrën për të kaluar disa orë pushime në breg të detit.

Ndërsa të tre ndodheshin në ujë, trazimi i detit për shkak të baticës ka bërë që dy vajzave t’u rrezikohej jeta dhe për këtë arsye i riu është përpjekur t’u japë atyre ndihmë me sa mundej. Por, ai është gjendur në vështirësi mes dallgëve.

Palaj është ndihmuar nga disa pushues të tjerë, të cilët kanë hedhur dy kamerdare duke menduar se djali do të ishte në gjendje të dilte me forcat e tij. Por, dallgët e mëdha e kanë mundur atë dhe për pasojë 29-vjeçari nuk arriti t’ia dilte dot.

Policia e Shkodrës bën të ditur se ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:00, kur deti ishte me dallgë dhe i trazuar. Pavarësisht përpjekjes së dhjetëra pushuesve për t’i ardhur në ndihmë, ka qenë e pamundur që të mbahej në jetë.

Pas përpjekjes së dëshpëruar të pushuesve, pa rezultat ishte dhe ndërhyrja e mjekëve të ambulancës së Qendrës Shëndetësore të Velipojës.

Vdekja e të riut bëhet akoma edhe më tragjike nga fakti se motra e tij kishte planifikuar të organizonte ceremoninë dasmore të dielën e ardhshme. Ervid Palaj kishte vetëm 6 muaj që ishte fejuar, ndërsa prej kohësh punonte në qendrën sociale në Dajç, si punonjës social.

Ndërsa e fejuara e tij ka rreth 4 vite që punon në Bashkinë Shkodër, si pjesë e Drejtorisë së Shërbimeve Sociale.

Share With:
Translate »
675 Views