Tmerri i Holokaustit/ Familjet zbulojnë fatin e fëmijëve në rrënojat e kampit nazist!

Të afërmit e katër fëmijëve holandezë të vrarë nga nazistët kanë përshkruar trishtimin e tyre, pasi u thanë se etiketat e identitetit të të afërmve të tyre u gjetën në rrënojat e një kampi vdekjeje.

Kampi i shfarosjes në Sobibor, në Poloninë e pushtuar nga nazistët, u krijua në mars të vitit 1942 dhe u mbyll në fund të vitit 1943 pas një kryengritjeje të të burgosurve. Rreth 250,000 hebrenj vdiqën atje, sipas Qendrës Botërore të Përkujtimit të Holokaustit në Yad Vashem.
Pas pushtimit gjerman të Holandës në vitin 1940, rreth 107,000 hebrenj u dëbuan nga vendi, kryesisht në Aushvic dhe Sobibor, ku u vranë.
Sipas Muzeut Përkujtimor të Holokaustit të Shteteve të Bashkuara (USHMM), më pak se 25% e hebrenjve holandezë mbijetuan.

Tmerri i Holokaustit/ Familjet zbulojnë fatin e fëmijëve në

Mes të vdekurve ishin dy xhaxhallarët e Yoram Haimit, arkeologut izraelit i cili kaloi 10 vjet duke gërmuar vendin në Sobibor së bashku me kolegët arkeologë Ëojciech Mazurek nga Polonia dhe Ivar Schute nga Hollanda. Së bashku ata zbuluan etiketat metalike të identitetit që u përkisnin katër fëmijëve hebrenj.

Zbulimi bëri bujë vitin e kaluar pasi etiketat dukej se nuk ishin bërë nga autoritetet, por nga të afërmit e shqetësuar për ndarjen.

Tmerri i Holokaustit/ Familjet zbulojnë fatin e fëmijëve në

Tani të vendosura në Muzeun Shtetëror në Majdanek, Poloni, etiketat ishin të gdhendura me emrat, datat e lindjes dhe adresat e Deddie Zak, Annie Kapper, David Van Der Velde dhe Lea Judith De La Penha.

Të afërmit e Deddie dhe Lea u gjetën përpara se zbulimet të bëheshin publike janarin e kaluar, por asnjë gjurmë e familjeve të Annie dhe David nuk është gjetur ende deri më tani.

Këtë muaj, studiuesit nga faqja gjenealogjike “MyHeritage” gjurmuan të afërmit e tyre më të afërt të gjallë në SHBA. Roi Mandel, drejtor i kërkimit në “MyHeritage”, përdori arkivat dhe pemët familjare për të bashkuar pikat.

Ai tha për CNN: “E ndjeva se ishte detyra ime të gjeja të afërmit e gjallë të Annie dhe Davidit, t’u tregoja atyre se çfarë u gjet në tokën e mallkuar Sobibor dhe të dëgjoja prej tyre historinë e familjes së tyre pothuajse të zhdukur. Ata janë të vetmit që kanë mbetur nga pema e tyre e madhe familjare dhe ata do të kenë për detyrë t’ua tregojnë brezave të ardhshëm historinë e këtyre fëmijëve”.

Tmerri i Holokaustit/ Familjet zbulojnë fatin e fëmijëve në

Vëllai dhe motra Sheryl dhe Rick Kool janë kushërinjtë e dytë të Davidit, njërit prej të vdekurve, gjyshja e tij ishte motra e stërgjyshit të tyre.

Familja Kools, prindërit e të cilëve kishin lindur në Holandë, e dinin se shumë të afërm nga familjet e tyre vdiqën, por nuk ishin në dijeni të Davidit, i cili vdiq në moshën 10-vjeçare.

Sheryl, e cila jeton në Seattle, tha për CNN: “Isha shumë e befasuar sepse nuk dija asgjë për Davidin dhe atë pjesë të familjes”.

Ajo shtoi: “Holokausti ishte kaq çnjerëzor. Pra, të kesh një emër specifik dhe një simbol konkret të jetës së tij, thjesht e bën atë një person real.

“Është padyshim e trishtueshme, por kënaqësi të kesh më shumë informacion dhe të bashkosh më shumë nga një pjesë e enigmës”.

Etiketa e Annie u gjet pranë një varri masiv. Familja e saj u dërgua në Sobibor më 30 mars 1943. Kur treni mbërriti tre ditë më vonë, të gjithë 1255 pasagjerët u dërguan në dhomat e gazit. Annie ishte 12 vjeç.

MyHeritage gjurmoi kushëririn e dytë të Annie Marc Draisen në Boston. Babai i Annie, Meijer ishte një kushëri i parë i nënës së tij Tilly.

“Ishte si të kishe një zë nga përtej varrit”, tha Draisen për CNN.

Draisen, i cili nuk ka parë kurrë një foto të Annie, tha: “Prindërit, duke krijuar këtë etiketë emri, po përpiqeshin dëshpërimisht të ruanin identitetin e vajzës së tyre dhe disa shpresa për mbijetesë, të cilat natyrisht nuk u realizuan”.

Koha e Mandelit ishte jashtëzakonisht prekëse, tha Draisen. “Gruaja ime bëri një kërkim të vogël dhe shpejt mësoi se ditëlindja e Annie ishte 9 janar, pikërisht ditën kur “MyHeritage” më kontaktoi. Ajo do të kishte qenë 91 vjeç.”

Lea Judith De La Penha jetonte me nënën Judith dhe babain David në Amsterdam. Në qershor 1943 familja u deportua në kampin tranzit në Ëesterbork dhe përfundimisht në Sobibor. Ajo vdiq në moshën 6-vjeçare.

Suzanna Flora Munnikendam është kushërira e dytë e Leas, gjyshet e tyre ishin motra. Ajo e dinte se gjyshja e saj vdiq në Sobibor, por nuk kishte dëgjuar kurrë për Lean.

“Është absolutisht tronditëse”, tha ajo për CNN.

Një zëdhënëse nga muzeu Majdanek tha se etiketat “janë një mundësi të jashtëzakonshme për të identifikuar” disa nga viktimat.

Ajo tha: “Dëshmitë e prekshme të jetës së tyre që u përfunduan brutalisht me mbërritjen e tyre në platformën e shkarkimit të Sobibor, na lejojnë jo vetëm të zbulojmë historinë e tyre, por edhe t’ua përcjellim atë brezave të ardhshëm dhe të mbajmë të gjallë kujtimin e viktimave. “/CNN/M.T/

Share With:
Translate »
58 Views